Meduna basının karşısında

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Vestel Manisaspor'un Çek futbolcusu Michel Meduna taburcu edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vestel Manisaspor - Galatasaray maçının 81. dakikasında aniden fenalaşarak hastaneye kaldırılan Meduna iki gün yoğun bakımda iki kez anjiyo yapıldıktan sonra taburcu oldu.
Meduna, Celal Bayar Üniversitesi(CBÜ) kalp damar bölümü doktorları ile birlikte basının önünde açıklama yaptı. Meduna, "Bundan sonra iki yaş günüm olacak, biri ilk doğduğum 31 Ağustos günü diğeri ise 19 Ağustos günü Manisa 19 Stadı'nda ikinci kez hayata yeniden döndüğüm an" dedi.

Futbola en kısa zamanda dönmek istediğini belirten Meduna, "Sahada düştüğüm andan itibaren bu güne kadar benimle ilgili olarak ilgilenen tüm doktorlar, taraftarlar, yöneticileri, arkadaşlarıma ve Galatasaraylı futbolculara teşekkür ediyorum. Bu ilgiyi hiçbir zaman unutmayacağım " ifadesini kullandı.

Vestel Manisaspor'un çek futbolcusu fenalaşmadan önce de arkadaşı Holosko' ya bağırarak, " Filip ben kötüyüm, kendimi iyi hissetmiyorum, çabuk doktoru uyar " dediğini o söylemden sonra da düştüğünü söyledi. Meduna, "En kısa zamanda futbola dönmek istiyorum. Çünkü Futbol benim hayatım" diye konuştu.

Kalp kaslarından geçen damarlarda teşhis edilen tedavinin yapılması için gerekli cerrahi müdahale için önümüzdeki günlerde karar vereceğini belirten Meduna, "Ailemle baş başa kalıp, biraz düşüneceğim ve kararımı vereceğim. Şu anda nerede ameliyat olacağımı belirtmek mümkün değil. Ancak Burada CBÜ de çok büyük ilgi gördüm, mükemmel bir şekilde hayata döndürdüler. Önce kulüp yönetimimle sonra ailemle birlikte durum değerlendirmesi yapacağım ve kararımı en kısa zamanda vereceğim" açıklamasında bulundu.

CBÜ Başhekimi Prof Dr. Murat Lekili, Kalp Damar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Hayrettin Şirin, Kalp damar bölümü doktorları Prof. Dr. Mustafa Cerahoğlu, Meduna'ya ilk müdahaleyi yapan Doç Dr. Özgür Bayram ve Kulüp Sağlık Kurulu Başkanı Yönetim Kurulu üyesi doktor Mustafa Gürcan Meduna' nın kalp rahatsızlığı ile ilgili sahada ilk düşüşünden bugüne kadar yapılan teşhis ve tedavileri ile ilgili bilgi verdiler.

Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hayrettin Şirin şöyle konuştu; "Meduna'ya gerekli her türlü müdahale anında yapılmış. İki saat gibi bir süreç içerisinde de tanısı yapılmıştır, kalp kaslarından geçen damardaki durumda yapılan anjiyo tetkikinden sonra da kesin olarak belirlenmiştir. Çok sık görülen bir durum değil, aşırı bir efor sarfı ve su kaybından sonra kalple ilgili bir sorun olarak ortaya çıktı. Ancak olaya çabuk müdahale yapılması sonucu kalpte, damarlarda ve beyinde kalıcı bir durum oluşmadı. Bilinci ve her şeyi ile bundan sonraki hayatına devam edebilir. Ancak aktif spor yapabilmesi için mutlaka kalp kaslarındaki bu damarın rahatlatılması gerekir. Bu da cerrahi müdahale ile olabilir. Cerrahi müdahaleden sonra aktif spor yapabilir. Ancak cerrahi için kararı kendisi verecek."

Meduna'yı hastanede hiç yalnız bırakmayan kız arkadaşı Marketa basın mensuplarına, Meduna ile birlikte poz verirken şunları kaydetti, "Meduna'nın sahada düşmesine çok üzüldüm ve çok korktum. Ancak şimdi mutluyuz, onun sağlığına kavuşarak sahalara dönmesini bekliyeceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious