Medvedev, Belarus'un sınır şehrine gitti

Medvedev, Belarus'un sınır şehrine gitti.10443
  • Giriş : 23.06.2008 / 00:36:00
  • Güncelleme : 22.06.2008 / 23:58:04

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev Sovyetler Birliği'nin II.Dünya Savaşı'na müdahil olduğu 22 Haziran anısına gerçekleştirilen programlara katılmak üzere Belarus'un sınır şehri Brest'e gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hitler Almanya'sının saldırısına karşı altı hafta boyunca karşı koyan Belarus'u tebrik eden Rusya lideri doğalgaz fiyatlarında artış olacağını hatırlattı. Belarus Avrupa piyasalarına bin metreküpü 410 dolardan verilen doğalgazı 128 dolardan tüketiyor.

Kremlin'den yapılan açıklamada iki ülke lideri iki ülke ilişkileri, gümrük birliği, iki ülke ilişkilerinin ekonomik alanda geliştirilmesini müzakere etti. Rusya 2007 başında bin metreküpünü 46 dolardan verdiği doğalgazı 100 dolara çıkarınca büyük sorunlar yaşanmıştı. Rusya 2008 yılının ilk yarısı için 119 dolar, ikinci yarısı için de 128 dolara Minsk'le anlaşma sağlamıştı. Füze savunma sistemleri ile ilgili ABD ile sorunlar yaşayan Rusya, Belarus'dan istediği şekilde bu ülkede üs edinme konusunda açık çek almıştı.

Belarus doğalgaz işletmesi Beltransgaz'ın yüzde 50'sine sahip olan Gazprom 2011 yılına kadar doğalgaz fiyatlarının serbest piyasa rakamlarına çekilmesi konusunda anlaşma sağlamıştı.

Rusya lideri Minsk'e hareketinden önce Rusya başbakanı Vladimir Putin ve kalabalık bir heyetle 25 milyona yakın Sovyet vatandaşının hayatını kaybettiği II. Dünya Savaşı'nın anısına inşa edilen Kremlin duvarlarının hemen yanı başında yer alan Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu. Savaş gazilerinin bir kısmının da katıldığı merasimde Medvedev'in gazilerle özel ilgilenmesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious