Medvedev, Berlusconi'ye kızdı

Medvedev, Berlusconi'ye kızdı.10443
  • Giriş : 06.07.2009 / 08:21:00

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova ziyareti öncesi İtalyan basınına açıklamada bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'da gerçekleşecek G8 zirvesine katılmaya hazırlanan Medvedev, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin Rusya'nın avukatlığını yaptığı ile ilgili soruya, "Rusya'nın herhangi bir mahkemelik konusu yok ki avukata ihtiyacı olsun. 'Rusya'nın avukatı' demekle neyi kastettiğinizi bilmiyorum." dedi.

Berlusconi ile Rusya arasında dostça ilişkiler olduğunu kaydeden Medvedev, "Uluslar arası konularda sıkça müzakere yapıyoruz. Çok kısa bir süre önce de kendisi ile telefonda görüştüm. Rusya ile NATO arasında ilişkilerin nasıl geliştirileceğini konuştuk. Ancak bu bizim İtalya ve başbakan Berlusconi'yi diğer ülkelerle ilişkilerimizde kullandığımız anlamına gelmez." değerlendirmesinde bulundu.

Obama'nın ziyareti ile ilgili soruları cevaplayan Medvedev, füze kalkanı ve nükleer silahlarda indirim anlaşmasının birbiri ile bağlantılı olması gerektiği söyledi. Ocak ayında Beyaz Saray'a oturmasın ardından Obama 6-8 Temmuz tarihlerinde ilk kez Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştirmiş olacak.

Rusya'nın, doğu avrupaya yerleştirilmesi planlanan füze kalkanı ile ilgili itirazlarını yineleyen Medvedev, "Çok defa söyledik. Bir kez daha söylüyorum. Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne yerleştirilecek füze kalkanına karşıyız. Nükleer bir ülke olan Rusya'ya karşı böyle bir yaklaşım olmamalı." uyarısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*