Medvedev: Füze kalkanı güvenliğe aykırı

Medvedev: Füze kalkanı güvenliğe aykırı.10443
  • Giriş : 27.06.2008 / 17:07:00

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ABD'nin Doğu Avrupa'ya yönelik füze kalkanı projesini eleştirerek, Washington'un bu çabasının tüm Avrupa'nın güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Medvedev, Rusya'nın öncülük yaptığı Kuzey Akımı doğalgaz boru hattı projesinin de politik malzeme yapılmaması için çağrıda bulundu.

Ülkenin Hantı-Mansiysk kentinde düzenlenen Rusya-AB Zirvesi çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Medvedev, ABD'nin füze kalkanı sistemiyle ilgili planlarının tüm Avrupa'nın güvenlik ilkelerine aykırı olduğunun altını çizdi. Medvedev, "Biz üçüncü tarafın füze kalkanı planına çok şüpheyle yaklaşıyoruz ve bu fikri zararlı buluyoruz. Çünkü bu Avrupa kıtasında güvenliğin desteklenmesini öngören projelerin ve küresel güvenliğin sağlanmasına ters düşmekte" dedi.

Rus lider, Kuzey Akımı doğal gaz projesinin ticari amaçlı olduğunu ifade ederek konunun politik malzeme olarak kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi. Medvedev, " Ticaret amaçlı olan bu projenin siyasileştirilmemesi lazım. Çünkü bu proje tüm Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanmasını öngörmekte" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious