Medvedev: Kremlin iktidar merkezi olarak kalacak

  • Giriş : 19.02.2008 / 11:35:00

Rusya'da 2 Mart'ta gerçekleşecek başkanlık seçimlerinin ardından halkın büyük desteğini kazanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iktidarı Kremlin'den Beyaz Ev'e (Başbakanlık) taşıyacağı tartışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devletin tüm yönetimi üzerinde etkin olan Putin'in halefini belirleyerek Kremlin'e oturtması 'gelmek üzere gidiyor' yorumlarına neden oluyor. Anayasal olarak Putin bir dönem ara verdikten sonra tekrar Kremlin'e dönebilir.

Kremlin'e oturmasına kesin gözü ile bakılan başbakan birinci yardımcısı Dmitri Medvedev Kremlin'den herhangi bir iktidar kayması olmayacağını söyledi. Itogi dergisinin konu ile ilgili sorularını cevaplayan Medvedev, "Rusya parlamenter bir cumhuriyet değil. 2 Mart'tan sonra da Kremlin iktidar merkezi olarak kalmaya devam edecek. Ülkemiz başkanlıkla yönetilen bir cumhuriyet olarak kalacak." dedi.

Putin'in başbakan olmasının bu yönetim şeklinde herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını savunan Medvedev, "İktidarın iki, üç ya da beş merkezi olmaz. Anayasamıza göre başkan ülkeyi yönetir." dedi. Medvedev Kremlin'de tüm kararların Anayasaya uygun olarak alınacağını ifade ederek, "Başkan ve başbakan arasındaki ilişkiler verimli olarak tanımlanmıştır. Vladimir Vladimiroviç (Putin) ve ben karşılıklı güven ve ortaklık içerisinde birliğin çalışabileceğini biliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Putin de düzenlediği son yıllık basın toplantısında kendisinin gölge başkan olarak başbakanlıkta bulunmayacağını, anayasal çerçeve içinde kalarak ülkesine hizmet etmeye devam edeceğini söylemişti. Putin herhangi bir anayasal değişiklik yapılarak da üçüncü kez başkanlık da kalmayı hiç bir zaman düşünmediğini belirterek, "Bu prensip meselesi. Teknik mesele değil. Bu beni hiç bir zaman cezp etmedi. Anayasaya saygılı olmayı kafama koymuştum. Bunu asla ihlal etmeyi düşünmedim." ifadelerini kullanmıştı. En bağımlı hastalığın iktidar olduğuna işaret eden Putin, kendisinin iktidar konusunda hevesli olmadığını, ancak Allah'ın kendisine böyle bir imkân verdiği için de minnettar olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious