Medvedev'den Avrupa'ya yeni öneri

Medvedev'den Avrupa'ya yeni öneri.8515
  • Giriş : 06.06.2008 / 09:41:00

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev, Almanya ziyaretinde batı ülkelerine petrol boru hatlarını birlikte işletmeyi önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genç başkan, Rusya, Avrupa Birliği ve transit ülke temsilcilerinden oluşacak bir konsorsiyumun güvenli sevkiyat için çözüm olabileceğini söyledi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in daveti üzerine Berlin'de resmi temaslarda bulunan Medvedev, görüşmesinin ardından basının sorularını cevapladı.

Medvedev Rusya ve Avrupa ülkelerinin sadece ortak Avrupa stratejisinde değil, teknolojik alanda da işbirliğinin önemine dikkat çekti. Medvedev, "Avrupa Birliği ile enerji alanında ortak erken uyarı sistemi kurulmasına hazırız. Rusya, AB ve transit ülkelerin de dahil olacağı petrol boru hattı konsorsiyumu transit petrol boru hatlarını yönetebilir" teklifi yaptı.

PAN-AVRUPA GÜVENLİK ZİRVESİ

Doğu Avrupa'nın Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinin devam etmesini isteyen Medvedev, "Rusya kaos istemiyor. Rusya dahil, Avrupa'nın tüm tarihi parçalarının dahil olacağı yeni bir güvenlik anlayışı girift hale gelmiş sorunlar ve silahsızlanma anlaşmaları için çözüm olabilir" diye konuştu.

Avrupa-Atlantik toplumunun sorunlarının görüşüleceği, Birleşmiş Milletler prensiplerine uygun yeni bir Pan-Avrupa güvenlik zirvesi öneren Medvedev, blok ve ideolojik anlayıştan uzak bu oluşumun çözüm olacağını belirtti.

Hayli liberal bir yaklaşım sergileyerek Rusya'nın batı ülkelerine yönelik politikalarında önemli değişimlerin ip uçlarını veren Medvedev, "Bir şey açık: reform yolundan dönmemenin garantisi serbest piyasa ve şeffaflık. Demokrtaik gelişimin garantisi olan Orta sınıfın hızla büyümesinin desteklenmesi gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

Moskova'yı her zaman demokratik olmamakla eleştiren Almanya Şansölyesinin de Rusya'nın içişlerine karışıyor anlamına gelecek bir usluptan kaçınması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious