Medvedev'den hükümete beş günlük süre

Medvedev'den hükümete beş günlük süre.8682
  • Giriş : 15.05.2009 / 16:17:00
  • Güncelleme : 15.05.2009 / 15:38:53

Ekonomik krizle mücadelede küçük ve orta ölçekli işletmelerin doğrudan desteklenmesini isteyen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev destek paketin hazırlanması için hükümete beş günlük süre tanıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Krizle mücadelede çok yavaş hareket edildiğini ifade eden Rusya lideri, özellikle işini kaybeden insanların kendi işletmelerini kurmaları için sağlanacak kredi ve paket program konusunda kabineyi sert bir dille eleştirdi.
Rusya'nın Kirov bölgesinde eski muhaliflerden, yeni bölge valisi Nikita Belih ve kabine üyeleri ile birlikte incelemelerde bulunan Rusya lideri, işini kaybeden insanların kendi işletmelerini kurmaları için kararlaştırılan 60 bin rublelik (yaklaşık 2 bin dolar) kredi desteği ile ilgili çalışmaları sordu. Belih'in sadece 18 bin ruble alabiliyorlar demesi üzerine kızan Medvedev, "Konu ile ilgili çalışmaların beş gün içinde tamamlanmasını istiyorum." dedi.

Rusya artan işsiz ordusuna çözüm için herkesin kendi küçük işletmesini kurması yönünde bir çalışma başlatmıştı. Sağlanacak kredilerle 1 milyondan fazla işsizin kendi işletmesini kurması hedefleniyor.

Belih özellikle fakir bölgelerde halkın refah seviyesinin artırılması için federal seviyede desteğin zorunlu olduğunu, mevcut küçük işletme programının ertelenmesinin bunu zorlaştırdığını söyledi. Belih'in haklı olduğunu kaydeden Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina, herkesin bu düşünceleri desteklediğini ifade etti. Bunun üzerine müdahalede bulunan Medvedev, "Herkes destekliyor, ama ortada hiç bir doküman yok." eleştirisi getirdi.

Kabineyi fırçalamaya devam eden Rusya lideri, bankaların yatırımlara destek sağlaması konusunda da ilerleme sağlanamadığını kaydetti. Medvedev, "Bankalara yatırımlara destek amacı ile 300 milyar ruble (yaklaşık 10 milyar dolar) kredi sağlandı. Ancak hiç kimseye tek ruble verilmemiş. Bu çok kötü." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*