Medvedev'in gündemi boru hatları

Medvedev'in gündemi boru hatları.10443
  • Giriş : 03.07.2008 / 14:59:00

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in bugün başlayacak olan Azerbaycan'daki resmi ziyaretinin gündemini yeni transit petrol boru hatlarının oluşturacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Medvedev'in Dış Politika Başdanışmanı Sergey Prikhodko, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, ''Azerbaycan dışındaki enerji kaynaklarının taşınacağı yönler konusu geleneksel olarak ikili müzakerelerde gündeme geliyor'' dedi.

Bu konuda herhangi bir ''sırlarının'' olmadığını ifade eden Prikhodko, ''Biz Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattını nasıl gördüğümüzü konuşuyoruz ve Azerbaycan'da da başka hatlar geliştirmek istediklerini söylüyorlar'' diye konuştu.

BP, SOCAR, Chevron, ConocoPhilips, StatoilHydro, ENI ve Total gibi dev şirketlerinin sahip olduğu Rusya'yı by-pass eden BTC boru hattından şu anda BP'nin Azerbaycan'daki devasa kuyularından Tiflis üzerinden Ceyhan'a günde 770 bin varil petrol pompalanıyor.

Chevron şirketi, geçen ay Tengiz yataklarındaki Kazak petrolünü Hazar Denizi'ndeki boru hatları aracılığıyla BTC'ye aktarmak için bir anlaşma imzalamıştı.

Medvedev, Japonya'daki G-8 zirvesi öncesinde çıktığı turda önce Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile görüştükten sonra Türkmenistan ve Kazakistan'ı da ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious