'Medya, çocuk haberlerinde hak ihlalleri yapıyor'

  • Giriş : 05.02.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, medyada çocuk hakları ihlaline sıkça rastlanıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Medya Özgürlüğü ve Bağımsız Gazetecilik İzleme ve Haber Ağı (BİA) ile UNICEF'in ortaklaşa düzenlediği iki günlük "Çocuk Hakları Haberciliği Eğitim Programı" Adana'da başladı. Programda konuşan Tosun, medyanın insanlar, gruplar, olaylar ve sorunlar konusunda ürettiği mesajların dolaşıma girdiği andan itibaren sahte bir sahicilik kazandığını kaydetti. Türkiye'nin 1995'te imzaladığı BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin bireye birtakım yükümlülükler getirdiğine değinen Doç. Dr. Tosun, burada küçüklere düşünce, ifade, özel yaşam, oyun gibi fırsatların tanındığını kaydetti.

Medya Özgürlüğü ve Bağımsız Gazetecilik İzleme ve Haber Ağı (BİA) Koordinatörü Ertuğrul Kürkçü ise konuşmasında, medya hususunda yaptıkları çalışmaları anlattı. Yerel medyanın halka daha yakın olduğunu savunan Kürkçü, yerel medyananın çoğu zaman yaygın egemenlik (bankacılık, hükümet gibi) ilişkilerin bir parçası olmadığını ve bağımsızlaşma eğiliminin daha ağır bastığını ileri sürdü.

Kürkçü, "Eninde sonunda medya hakimiyetin içinde yer almaksızın edemiyor. Bu çelişik tabiatını da biliyoruz. Yani yerel medya pir-u pak; ulusal medya patronları çok kirli diyemeyecek kadar karmaşık bir ilişkiler dünyasında yaşıyoruz. Ama duruşu, varoluşu ve ayakta kalma koşulları itibariyle uluslararası tekele ödemek zorunda olduğu bir borcu olmadığı için, övmesi gerekmiyor." şeklinde konuştu.

UNICEF İletişim Sorumlusu Sema Hosta da, Türkiye'de kimi faaliyetlerin kampanya şeklinde yürütülmesinin daha olumlu sonuçlar verdiğini aktardı. Hosta, buna "Haydi Kızlar Okula" kampanyasını örnek gösterdi.

Antalya Barosu Avukatlarından Yasemin Onat'ın "Çocuk Hakları ve Habercilik", Doç. Dr. Serdar Değirmencioğlu'nun "Çocukların Medyada Temsili, Çocukların Düşüncelerini Açıklama Hakkı, Çocukların Düşünce Özgürlüğü" konularını işlediği etkinliğe çevre illerden çok sayıda yerel ve ulusal basın mensubu katıldı.

Eğitim seminerinin ikinci günün de ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, Gazeteci Ragıp Duran, "Medyada Çocuk Hakları İhlallerinin Takibi, Çocuklarla İlgili Haber Yapmak, Çocuklarla Röportaj Yapmak" ana temasını işleyen bir sunum yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious