Medya, kapatma davası için ek delil topluyor

Medya, kapatma davası için ek delil topluyor.12381
  • Giriş : 08.04.2008 / 08:17:00
  • Güncelleme : 08.04.2008 / 09:19:51

Son olarak Başakşehir'de eğitim veren Çınar Koleji'ni suç merkezi gibi gösterdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ali Akkuş yazdı..

Olacağı buydu. Savcı, yalanlanmış haberlerle parti kapatmaya kalkınca, muhabirler muhbire, haber merkezleri ihbar merkezine döndü. Refah Partisi için Fatih Çarşamba bölgesinde çalışan muhbirler, AK Parti'de modern bölgeleri de kapsama alanına aldı. Konjonktüre uygun yayın bu olsa gerek. Son olarak Başakşehir'de eğitim veren Çınar Koleji'ni suç merkezi gibi gösterdiler. Çantalarıyla evlerine giden güler yüzlü çocuklar, meğer okul çıkışında başörtüsü takarak suç işliyorlarmış.

Bazı gazeteciler yine 28 Şubat sürecine girdi. Onların yazı işlerinde neler yaşandığını bilmiyoruz. Belki yıllar sonra gelen itiraflarla öğreniriz. Mehmet Barlas, Milliyet gazetesinde 28 Şubat sürecinde yaşananları şöyle kayıtlara geçirmişti: "Yine o dönemle ilgili Taha Akyol bana bir olay anlattı: 'Çevik Bir, Aydın Doğan'ı eleştiriyor; 'Gazetendeki bazı yazarlar türban konusunda, genç kızların başörtüsü konusunda yanlış yazıyor.' diyor. Aydın Bey Çevik Bir'e 'Gel kendileri ile konuş.' diyor. Bunun üzerine Çevik Bir gazeteye geliyor. Genelkurmay ikinci başkanı, yazarlarla toplantı yapıyor. Taha Akyol kendisine soruyor: 'Niye Türk toplumunun geleneklerine bu kadar karşı çıkıyorsunuz? Bunun için Türkiye'de çok değerli sosyologlar var. Niye onlara danışmıyorsunuz?' Çevik Bir de 'Eğer sosyologlara danışırsak bu konudaki kararlılığımız dağılır.' diyor. Çevik Bir gidince Aydın Bey Taha Akyol'u kutluyor. 'Sen bildiğin gibi yaz. Ben senin arkandayım.' diyor."

Taha Akyol'un sorusu çok önemli: 'Niye Türk toplumunun geleneklerine bu kadar karşı çıkıyorsunuz?' Bağcılar'da 2 bin kişilik bir lisede 6 kızın soyunma odasında namaz kılması suç olarak lanse ediliyor. Başakşehir'de liseli bir kızın ders dışında başını örtmesi kabul edilemiyor. 'Bir yanda 'haydi kızlar okula' kampanyaları yapılırken diğer yandan 'başını örten okuyamaz' diye bağırılıyor. Bu ülkede başörtülü kızlar okuyamayacak mı?

Dün manşetten infaz edilen okulun başarı grafiğine bakıldı mı hiç? OKS sınavında Türkiye birincisi çıkarması kimsenin umurunda değil. Gazetenin, cep telefonuyla konuşurken yakaladığı çarşaflı kadına gelince. O bir öğrenci velisi. Çocuğunun iyi bir eğitim almasından başka amacı yok. İyi bir eğitimde, okul-veli ilişkisi ne zamandan beri suç?

Başlıkta kapatma davasına 'ek delil toplama' dedik ya, bu çerçevede haber biraz eksik kalmış. Onu da biz tamamlayalım. Bu okulun bulunduğu Başakşehir, Tayyip Erdoğan'ın projesidir. Örneğin okulda iki gün önce sıra gecesi düzenlendi. Urfa türkülerinin söylendiği gecede izleyiciler arasında başörtülü anneler vardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious