Medya cinayetlere yol mu gösteriyor?

Medya cinayetlere yol mu gösteriyor?.23243
  • Giriş : 03.06.2009 / 13:40:00
  • Güncelleme : 03.06.2009 / 12:48:47

Babıâli Şenliği başladı. Ayşenur Arslan soluğu Sultanahmet meydanında aldı. Konu ise medyada sıkça yer bulan cinayet haberleriydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde gerçekleşen ve bu yıl ikincisi düzenlenen Babı-ali şenlikleri Sultanahmet Meydanı'nda başladı. CNN Türk Medya Mahallesi'de Ayşenur Arslan bugün Sultanahmet'ten canlı yayınla karşımızdaydı...

Arslan'ın konukları ise medyanın ünlü kalemleri Nebil Özgentürk, Yazgülü Aldoğan ve TGC Başkanı Orhan Erinç'di...

Günün konusunda Adana'da 3'ü çocuk 8 kişinin vurularak öldürülmesiydi...

Sabah 9:30 sularında işlenen cinayetle ilgili saat 10:30'da basının her şeyden haberdar olması konusunun konuşulduğu programda Yazgülü Aldoğan, bu haberlerin çok sıcağı sıcağına verilmesinden yakınarak şöyle konuştu:

HABERLER YOL GÖSTERİCİ OLUYOR!

“Bunlar çok tehlikeli. Biz tabii ki normal insanlar olarak çok dehşetle ve üzülerek izliyoruz bu haberleri ama 75 milyonluk bir ülkede herkes normal değil ki. Çok ayrıntılı veriliyor haberler ve inanın bu bazen yol gösterici olabiliyor…O yüzden ben çok hassa verilemesi gerektiğini düşünüyorum bu haberlerin. Biz eskiden intihar haberleri yazmazdık özendirici olmasın diye… Gerçekten bir türde yol gösterici oluyor bu haberler….”

Konula ilgili Nebil Özgentürk ise Sultanahmet meydanını örnek göstererek şunları söyledi:

“Bu meydanda herkesin izleyebileceği idamlar yaşanmış ama bir tane fotoğraf bulamazsınız. Tabii ki ben eski iyiydi şimdi kötü anlamında söylemiyorum çok güzel gelişmelerde oluyor ama bu şenlikle aynı zamanda basın/ medya kendini de sorgulamalı”

MEDYA MÜNEVVER CİNAYETİNİN ÇOK MU ÜSTÜNE GİTTİ?

Bu sözlere itiraz eden Ayşenur Arslan, “Bunun bir orta noktası yok mu?” diye sorarak şöyle konuştu:

“Münevver Karabulut cinayetinde suçlama noktasına geldiler. Ben inanıyorum ki eğer Türkiye toplumuyla medyasıyla bu cinayetin üzerine yeterince gidildiğini, ortaya çıkartılacağını bilseydi bundan emin olsaydı bekli de bu cinayetle ilgili bu kadar çok şey yazılmayacaktı. Herkesin kafasında şu var, bu olay yazıldığı ve tartışıldığı için bu kadar üstüne gidildi.

Bu konuda Arslan gibi düşündüğünü belirten Orhan Erinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geriye dönüp bakıldığı zaman pek çok cinayetin polis adliye muhabirleri tarafından çözüldüğünü görüyoruz. O yüzden medya çok da ilgisiz kalmamalı.”

“Benim kastım haberin üzerine gidilmesin değil” diyen Yazgülü Aldoğan, “sadece biraz daha titizlik gösterilsin ve her ayrıntı verilmesin.” anlamında söylüyorum dedi…

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VAR MI?

Programda konuşulan diğer bir konu da bası özgürlüğü konusuydu. Bu konuda dünyada yapılan araştırma sonuçlarını veren Ayşenur Arslan Türkiye'nin ilk 100'e bile girememesini sordu:

Eskiye göre daha iyiyiz diyen Nebil Özgentürk, şu an için de iyiyiz demiyorum ama eskiden durum daha da vahimdi” dedi…

Konuyla ilgili Orhan erinç ise yasada boşluk olduğunu önceden ne yazsak ceza alırız ne yazmasak ceza almayız biliyorduk yasa bunları düzenliyordu. Şimdi ise hiçbir şey bilmiyoruz. İfadesini kullandı….

Başbakan'ın şu gazeteleri okumayın şeklindeki açıklamaları içinse Nebil Özgentürk, artık yandaş değil direk Ankara'nın gazeteleri var işte bu basın özgürlüğü açısından büyük darbe derken, Yazgülü Aldoğan ise sadece basın özgürlüğü değil ticaret açısından da rekabeti ortadan kaldıran bir açıklama şeklinde konuştu…

GAZETECİLER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*