Medya Danıştay zanlısını beğenmedi

Medya Danıştay zanlısını beğenmedi.20046
  • Giriş : 22.04.2009 / 16:33:00

Üç yıl önce gerçekleşen Danıştay saldırısıyla ilgili kararı manşetlerinden veren gazeteler, davanın Ergenekon'la birleştirilmesini küçük gördü. İşte karşılaştırmalı manşetler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Danıştay saldırısından bir gün sonra yani 18 Mayıs 2006 tarihinde bazı gazeteler okurunun karşısına şu manşetlerle çıkmıştı: Kaşıya Kaşıya, Laikliğe Kurşun, Yargıya Türk-İslam sentezci saldırı, Siyasilere öfke askere alkış, Bu kez de aynı el, Öfke. Bunlar da 21 Nisan 2009 başlıkları: Danıştay davası İstanbul yolunda, Danıştay'dan Ergenekon'a...
18 Mayıs 2006 tarihli HÜRRİYET Gazetesi olayı 'KAŞIYA KAŞIYA' manşetiyle duyurmuştu. Gazete türbanın her fırsatta toplumun gündemine sokulduğunu, Danıştay'ın türbanla ilgili aldığı bir karardan sonra hedef gösterildiği belirtilerek, saldırganın "Allah'ın askeriyim" diyerek ateş açtığı ve "Türbanın cezasını verdim" dediğini yazarak, "Danıştay'ı suçlamıştı" başlığı ile Başbakan'ın Danıştay'ı hedef gösterdiğini belirtmişti.

18 Mayıs 2006 tarihli MİLLİYET Gazetesi olayı 'LAİKLİĞE KURŞUN' manşetiyle duyurmuştu. Gazete Danıştay Saldırısını gerçekleştiren Alparslan ASLAN'ın dindar ve ülkücü olduğunu belirterek "Allah'ın askeriyiz" diye bağırıp ateş ettiği, babasının "Namazında niyazındadır" açıklamalarına yer vermişti. İç sayfada ise "Danıştay ile hükümet bugüne nasıl geldi?" başlıklı haberle Danıştay Başkanlığı ve Hükümet'in bir kavga içinde oldukları işlenmişti.

18 Mayıs 2006 tarihli RADİKAL Gazetesi olayı 'YARGIYA TURK-ISLAM SENTEZCİ SALDIRI' manşetiyle duyurmuştu. Gazete manşetin altında "Saldırının rejimin temeline" ve "Çörtoğlu: En yetkililer saldırıya cesaret verdi" başlıklarını kullanmışlardı.
18 Mayıs 2006 tarihli VATAN Gazetesi saldırıyı "SİYASİLERE ÖFKE ASKERE ALKIŞ" başlığıyla duyurmuştu.
Haberin spotunda ise şu ifade dikkat çekmekteydi: "Danıştay'a yapılan saldırıda katledilen Özbilgin'in cenazesinde halk öfke kustu. Bakanlara su ve tükürük atıldı, yumruklar savruldu. Çiçek caminin arka kapısından kaçırıldı, Aksu abdesthaneye sığındı"

18 Mayıs 2006 tarihli CUMHURİYET Gazetesi olayı 'BU KEZ DE AYNI EL' manşetiyle duyurmuştu. Gazetede "Tehlikenin Farkında mısınız?" ve "Danıştay hükümeti suçladı: Yetkililer cesaret verdi, Hükümete tavır" şeklinde başlıklar atılarak saldırılardan hükümetin sorumlu olduğu savunulmuştu.

18 Mayıs 2006 tarihli POSTA Gazetesi olayı "TÜRKİYE'YE KURŞUN" manşeti ile duyurmuştur. Gazetede Alparslan ARSLAN'ın Türk-İslam sentezci olduğuna vurgu yapılarak "Allah'ın askeriyiz, türban yüzünden cezalandırılacaksınız, Allah'ın gazabı üzerinize olsun" şeklinde bağırdığı yazılmıştı.

19 Mayıs 2006 tarihli AKŞAM Gazetesi "ÖFKE" manşetiyle çıkmıştı. Gazetede haberde "Yüksek Yargı temsilcileri, hukukçular, rektörler ve on binlerce kişinin Anıtkabir'e akın ettiği, cenaze törenine katılan Çevre Bakanı'nın polis kaskıyla kaçırıldığı haberlerine yer verilmişti.

Ve bunlar da 21 Nisan 2009 tarihli başlıklar...
21 Nisan 2009 tarihli HÜRRİYET gazetesi birinci sayfanın altında Danıştay davasıyla Ergenekon davasının birleştirilmesi haberini "Danıştay davası İstanbul yolunda" başlığıyla vermiş.

21 Nisan 2009 tarihli MİLLİYET gazetesi ise haberi manşetin yanından vermeyi tercih etmiş. Başlık: Ve iki dava birleştiriliyor: Danıştay'dan Ergenekon'a...

21 Nisan 2009 tarihli RADİKAL gazetesi haberi "Yargıtay istedi Danıştay davası Ergenekon'la birleşti" başlığıyla manşet altından vermiş.

21 Nisan 2009 tarihli CUMHURİYET gazetesi haberi manşet altında "Danıştay ve Ergenekon davaları birleşiyor" başlığıyla vermiş.

21 Nisan 2009 tarihli VATAN gazetesi haberi manşetten "Bu mektupla başladı" başlığıyla duyurmuş. Haberin detayında ise Danıştay davası sanıklarından Osman Yıldırım'ın şifreli mektubuna yer verilmiş.
Danıştay saldırısı sonrası yukarıdaki manşetleri atanlar şimdi küçük de olsa bir özür dileme gereği duyuyorlar mıdır acaba?
Çünkü attıkları manşetlerle Danıştay saldırısını 'Dinci' bir saldırı olarak göstermişler, laiklik konusunda hassasiyeti olan kesimleri hükümete karşı kışkırtmışlar, hatta bakanları linç ettirmeye kadar işi götürmüşlerdi...

Dorduncukuvvetmedya.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*