Medya korkusu fakiri bedava tavuktan etti

  • Giriş : 27.01.2006 / 00:00:00

Ekim 2005’te Balıkesir Manyas’ta ortaya çıkan kuş gribi sebebiyle değeri 80 milyon YTL'yi bulan 40 bin ton beyaz et stoklarda bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üreticiler, parası bu fondan karşılanarak beyaz etin fakirlere bedavaya dağıtılmasını önermişti. Firmalar kendileri tarafından bedava dağıtılması tekliflerine ise "Ben dağıtırım; ama parasını devletin vermesi gerekiyor. Bedava dağıtırsam kapıma kilit vurur giderim." sözleriyle karşı çıkmıştı. Kuş gribi sebebiyle zor günler geçiren tavukçuluk sektörüne destek verilmesi için toplanan Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu'nda stokta kalan ürünlerin muhtaç kesimlere gıda yardımı olarak dağıtılması da gündeme geldi. Teklife göre fakirler, kaymakamlıkların bünyesinde bulunan fon aracılığıyla kendilerine verilecek tavuk ve yumurta kuponları ile dağıtım noktalarından bedava tavuk ve yumurta alacaklardı. Toplantıda kabul edilen çok sayıda teklif 20 Ocak 2006'dan başlayarak bir uygulama planı çerçevesinde hayata geçirildi. Ancak bedava tavuk ve yumurta dağıtımı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Konunun Tarım Bakanlığı'nda ele alındığı; ancak gerçekleştirilmesine ‘medya korkusunun' engel olduğu öğrenildi. Bakanlık çevreleri, entegre tesislerde üretilen tavuğun hijyenik olduğundan emin; ancak yardımı alanlar başka bir kaynaktan kuş gribi kapabilir endişesi hakim. Medyanın itlaf sırasında çocukları kullanarak reyting kaygısıyla hareket ettiğine dair ihbarlar alan yetkililer, aynı suiistimalin olabileceği düşüncesiyle bu kararı almaktan çekindi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu yetkilileri de ‘hastalıklı tavuğu fakirlere dağıttılar' eleştirisinden çekindikleri için bakanlığın teklifini kabul etmemiş. Yetkililerden alınan bilgiye göre, bakanlığın taşıdığı tereddütlerin benzeri fon yöneticilerini de bedava tavuk dağıtımının finanse edilmesinden vazgeçirmiş. Başka sebeplerden dolayı bulaşacak kuş gribi virüsünün ‘devlet eliyle fakiri hasta ettiler' şeklinde kullanabileceğinden çekinen fon görevlileri, tavukçulara para vermeye yanaşmamış.

Beyaz Et ve Damızlıkçılar Birliği Genel Sekreteri Yüce Canoler, fakire bedava tavuk dağıtma kararıyla ilgili olarak Tarım Bakanlığı'nın endişesini şu sözlerle anlatıyor: "Diyelim ki Tarım Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere 15 piliç eti, 15 yumurta kuponu verdi. Bu ailelerden bir tanesi aldığı etlerden değil, canlı tavuklarla temas gibi başka bir sebeple kuş gribi hastalığına yakalandı. Medya bunu devlet kendi eliyle vatandaşına kuş gripli tavuk yedirdi şeklinde lanse edebilir, bu da bütün sistemin çökmesi anlamına gelir." Canoler'e göre devlet böyle bir riski almak istemediği için vazgeçmek zorunda kaldı. Canoler, depoların boşalmaması halinde, yeni ürünlere yer açmak için stokların toprağa gideceğini kaydediyor. Öte yandan Maliye Bakanlığı, kuş gribi hastalığı sebebiyle zarar gören kanatlı hayvan eti ve her türlü yumurta üreticilerinin durumunu, mücbir sebep olarak belirledi. Üreticilerin vergilerini ödeme süresi de 3 Temmuz'a kadar uzatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious