Medya Platformu'ndan İsrail'e protesto

Medya Platformu'ndan İsrail'e protesto.9497
  • Giriş : 12.01.2009 / 14:13:00

Medya Platformu gazetecileri hedef haline getiren İsrail’i protestoya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Medya Platformu Derneği, yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in Gazze'de dünya basınını “susturma”ya çalıştığını belirtti.

Son günlerde Gazze'de basın mensuplarına ve basın mensuplarının toplu bulunduğu binaya saldırılar yapılmasını, Gazze'de sergilenen vahşete karşı, basını "susturma" teşebbüsü olarak gördüklerini ifade eden Medya Platformu Başkanı Mustafa Yürekli, “2008 Kasım'ından bu yana, İsrail, bölgeye yabancı gazetecilerin girmesine izin vermemektedir. Son günlerde İsrail'in üst üste gelen gazeteciye ve çalışma ofislerine bombalı saldırıları, İsrail'in dünya basınını susturmaya çalıştığını gösteriyor.” dedi..

Medya Platformu'nun basın açıklamasında, “Gazze'de ne Filistinli gazeteciler çalışabiliyor, ne de dışarıdan gelen gazeteciler. İsrail, Gazze'ye gittikçe şiddeti artan saldırılarını sürdürürken, bir yandan da bombardımanlarının sonuçlarını saklamaya çalışıyor. İsrail'in hedefinde artık gazeteciler var..” denildi..

Gazzeli gazetecilerin saldırılarda 3 basın mensubunun öldürülmesiyle ilgili uluslararası soruşturma açılması isteklerini desteklediklerini belirten Medya Platformu'nun basın açıklamasında, “İsrail bölgede görev yapan gazetecileri "sansür" kurallarını çiğnediği gerekçesiyle tutuklayabilmektedir. Hatta para cezası bile uygulamaktadır. İsrail bölgedeki gazetecilerin görevlerini yapmasını istemiyor. Evinin bombalanması sonucu, çocukları, eşi ve annesi ile birlikte ölen Filistinli gazeteciler var..” denildi.

İsrail'in, tüm kırmızı çizgileri çiğnediğini; gazeteci, sivil, çocuk, kadın veya militan ayrımı yapmadan Filistin'deki her şeyi hedef aldığını belirten Mustafa Yürekli, “İsrail insanlığın iletişim özgürlüğünü tanımamaktadır. Gazze'de basın mensuplarının can güvenliği kalmamıştır. İsrail gazetecileri de hedef haline getirerek kalemleri kırmak, mikrofonları susturmak ve kameraları karartmak istiyor. Gazeteciler korunamamaktadır. İsrail, Gazze'de yaşananlar bilinmesin isteniyor. " dedi.

İsrail'in 9 Ocak 2008 Cuma günü, zor şartlar altında görev yapmaya çalışan gazetecilerin Gazze kent merkezinde, yaklaşık 20 dolayında basın kuruluşunun toplu halde bulunduğu Cavhara binasını vurmasını, saldırılarda 5 gazetecinin hayatını kaybetmiş olmasını, 15 gazetecinin de yaralanmasını, İsrail'in Gazze gerçeklerini dünya medyasından saklama girişim olarak gördüklerini ifade edilen Medya Platformu açıklamasında, “İsrail bombaladığı yeri ikinci kez bombalayarak olay yerine gelen sağlık görevlilerini ve gazetecileri hedef alıyor. İsrailliler yaralıların bulunduğu yerlere, ilk olarak basın mensuplarının ve ambülans ekiplerinin gittiğini biliyor. Bölgeyi hedef aldıktan sonra, gazeteciler ve ambülanslar geldiğinde aynı yeri bir kez daha vuruyorlar" denildi.

Medya Platformu, gazetecileri hedef haline getiren İsrail'i protestoya hazırlanıyor.

Medya Platformu, Filistin'e duyarlı tüm gazetecileri, İsrail'i protesto için 14 Ocak 2009 Çarşamba günü saat 12:30'da, Levent Yapı Kredi Plaza'nın önünde toplanmaya davet ediyor..

MEDYA PLATFOMUNUN İMZAYA AÇTIĞI BASIN BİLDİRİSİ

İsrail'in hedefinde bu kez gazeteciler var.

Çoluk-çocuk, kadın- erkek, sivil-asker ayrımı yapmadan 2 haftadır Gazze'de katliam yapan İsrail bu kez gazetecileri hedef aldı.

Zor şartlar altında Gazze'de görev yapmaya çalışan gazetecilerin kaldığı bina füzelerle vuruldu, saldırılarda şu ana kadar 5 gazeteci hayatını kaybetti, 15 gazeteci de yaralandı.

Hiçbir kutsalı olmayan, kendi kutsalını bile hiçe sayarak cumartesi günü masum insanların üzerine ölüm yağdıran İsrail, artık durmalı-durdurulmalıdır.

Uluslararası güçler maalesef katliama seyirci kalmakta, İsrail'i destekleyen ABD, İngiltere ve Mısır bu katliama destek vermektedir.

Biz insani duyarlılığı olan, vicdanlı gazeteciler olarak diyoruz ki; İsrail artık kan dökmekten vazgeç, Gazze'deki katliamları bir an önce durdur, masum bebeklerin, sivillerin kanını ve gözyaşlarını artık akıtma, aylardır hapishaneye dönen Gazze'ye insani yardımların girişine izin ver!

Hitler'in soykırımında merhamet dileyen bir milletin torunları olarak yeni bir katliama ve soykırıma imza atma, Allah'ın yarattığı hiçbir kul, hiçbir insan evladı böylesine vahşi olamaz!

"Rabbin bunu sana emretmiş olamaz".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*