Medya psikolojileri bozuyor

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Medyanın abartılı ve asparagas haber mantığının insanları olumsuz etkilediği bildirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal, "Çocuklar ve yetişkinler için masallar, efsaneler her zaman ilgi çeker. Yeterli eğitim almamış olanlar her söylenene inanırlar. Ruhsal ve zihinsel yönden iyi bir eğitim almış ise bu tür söylencelerin ayrımını yapabilir. Şu da bir gerçek ki olayların abartılmasında medyanın da rolü var." dedi.

Türkiye’de ’asparagas’ ve ’abartılı’ haber sunumunun insanların dedikoduyla başlayıp olayları efsaneleştirme yönüne katkı sağladığına inandığına dikkat çeken Prof. Ünal, "Çünkü, insanoğlu somuttan, soyuta; mistik, sihirli, düşünsel düşüncelerden, bilimsel, mantıklı düşüncelere doğru bir gelişim gösterirler. Bu nedenle insanlar her söylenene bazen inanır. Aslında bunları kabullenme yerine, söylenenleri anlama, kavrama, sorgulama, eleştirme, yargılama safhasına geçilmeli." diye konuştu.

Prof. Ünal, yazılı ve görsel medyanın yanı sıra internet sitelerinde gündemle alakalı bazı konuların saptırılıp, çarptırılıp ve uydurulduğunu bunun sonucunda da toplumda fısıltı gazeteciliğinin başladığını vurguladı.

Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yeterli eğitim almamış olanlar her söylenene inanıp mantıklı düşünceyi bulamaz. Bu bazen kulaktan kulağa yayılır, olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her konuda olduğu gibi dedikodunun bir dozu olmalıdır. Mutlaka dedikodu yapılacaksa, bu insanların paniğe kapılmalarına, başkaları hakkında önyargılı düşünmelerine yol açmamalıdır. İnsanlar duyduğuna hemen inanmamalı. Araştırma safhasına geçmeli. Özellikle küçük çocukların yanında yapılan dedikodular onların da gelişimine olumsuz etki yapar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious