Medyada Paris Hilton savaşları

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Uluslararası haber ajansı Associated Press, "Paris Hilton haberlerine gerçekten ihtiyacımız var mı?" sorusundan hareketle bir hafta süreyle Paris Hilton haberi yayınlamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AP, konuyla ilgili kararının öyküsünü anlattığı haberinde, editörlerin "Bu medya fenomenini bir hafta süreyle takip etmezsek ne olacağını görmek istediklerini" yazdı.

Kararın alınmasıyla birlikte editörler "herhangi birisi bunun farkına varacak mı", "herhangi biri bunu umursayacak mı", "Bize ilginç bir şey söyleyen olacak mı" diye gün be gün takip ettiler.

Editörler, Hilton'la ilgili haber yayınlanmasının dikkati çektiğini, ancak bunun beklenen kadar olmadığını belirttiler. AP'nin haberinde, "AP'ye bağımlı olan binlerce medya kuruluşundan hiçbiri bizden Paris Hilton haberi istemedi.

Hiçbiri, haber değeri olan bir olayın atlandığı hissine kapılmadı" denildi. AP, esas tepkinin Hilton haberlerinin yayınlanmamasına değil, yasak fikrine geldiğini belirtti. Ajansın Hilton haberlerine sansür koyma deneyi 19 Şubat'ta başladı. Bu dönemde yayınlanmayan haberler arasında Paris Hilton'un Las Vegas ve Beverly Hills'deki doğum günü partileri de bulunuyordu. Ajans ayrıca, Puerto Rico bürosundaki editörlere, Hilton'un ziyaretini yayınlamamaları talimatı verdi.

MEDYADA PARİS HİLTON VİRÜSÜ

AP'nin haberinde, Hilton'un ününün göstergesi olarak, geçen sene Yahoo'da en çok aranan beşinci isim olması hatırlatıldı.

US Weekly'den de örnek verilerek, derginin her sayısında muhakkak ya Hilton'la ilgili bir habere ve ya da Hilton'un bir fotoğrafına yer verildiğine dikkat çekildi.

New York Eyalet Üniversitesi'nde gazetecilik dersleri veren Jeff Jarvis, medya kuruluşlarının "Herkes izlediğine göre biz de izlemeliyiz" düşüncesinden hareketle bu tür insanları haber yaptıklarını söyledi.

Bunun medyadaki bir hastalık olduğuna dikkati çeken Jarvis, New York Times'ın bile ölen playboy güzelinin nereye gömüleceği konusundaki haberlere bir hayli yer verdiğini kaydetti. Jarvis, "Bu hastalık, Paris Hilton virüsünün medya endüstrisine yayılmasına yol açıyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious