Medya'nın davos sınavı

Medya'nın davos sınavı.16576
  • Giriş : 02.02.2009 / 14:24:00

Medya Platformu Başkanı Mustafa Yürekli, medyanın Başbakan Erdoğan'ın Şimon Peres'e haddini bildirmesini “diplomatik” bulmayıp Peres’i değil Erdoğan suçladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Medya Platformu Başkanı Mustafa Yürekli, medyanın Başbakan Erdoğan'ın Şimon Peres'e haddini bildirmesini “diplomatik” bulmayıp Peres'i değil Erdoğan suçladığını söyledi. Yürekli, “Medyanın İsrail yanlısı tavrını kınıyoruz.” dedi.

Medya Platformu, yaptığı basın açıklamasında “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şimon Peres'e haddini bildirmesi, medyadaki kompleksli kesimi zor durumda bıraktı. 'Türkiye'nin haklı gururu'nu 'diplomatik nezakete uymadı' gerekçesine boğdurmaya kalktılar. Bazı kişiler, yaşananları Başbakan'ın 'fevri tutum'una bağladı, hatta bunun bir “fatura”sı olduğunu söylediler ve Türkiye'yi korkutmaya kalktılar.” dedi.

Medya Platformu Başkanı Mustafa Yürekli, “O gece bir anda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasi bilmediğinden ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in olgun devlet adamı olduğundan dem vurarak ahkâm kesenler ortaya çıktılar. Kompleksli medyanın kurguladığı bu vahim manzara kabul edilemezdi. Çünkü "Siz kimin medyasısınız?" diye sorar halkımız.” dedi.

MEDYANIN DAVOS SINAVI

Basın açıklamasında “Medya Platformu Derneği, Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu toplantıları çerçevesinde Ortadoğu konulu panele katılan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasındaki gerginliği dünyada ve ülkemizde medyanın manşetlere taşımasını dikkatle izlemiştir. Medya Platformu, Davos'ta Başbakan Erdoğan'nın Türkiye'nin milli gururunu ayaklar altına almaya çalışan İsrail Cumhurbaşkanı Peres'e haddinin bildirildiğini düşünüyor.

Gazze'de yüzlerce sivil halkın, yaşlı, kadın ve çocuğun vahşi yöntemlerle katledilmesini savunan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e müdahale eden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resti, dünyada ve Türkiye'de medyayı sınava tabi tutmuştur ve medyanın bir felaket olan durumunu gözler önüne sermiştir�” denildi.

Mustafa Yürekli, “Dünya medyası, Gazze'de yaşanan vahşete kayıtsız kaldı. Gazze'deki soykırıma taşıdığı haber değeri ölçüsünde yer verilmedi. Davos'ta Başbakan Erdoğan'nın küstah İsrail Cumhurbaşkanı Peres'e haddinin bildirmesini de çarpıtarak yansıtıyor. Dünya iletişim iktidarının Türkiye'deki uzantıları da Başbakan Erdoğan'ı suçlu gösteremeye çalışıyorlar. Medya Davos sınavında tüm dünyada sınıfta kalmıştır.” dedi.

PERES YERİNE ERDOĞAN'I SUÇLU GÖSTERDİLER

Medya Platformu, basın açıklamasında “Erdoğan'ın Peres'e resti, Türkiye'yi tek beden haline getirdi. Milletimizin tamama yakın bir çoğunlukla desteğini fark eden muhalefet partileri de eleştirilerinden vaz geçerek Erdoğan'a tam destek verdiklerini ilan etmek zorunda kaldı. Başbakan Erdoğan'ın çıkışına Türkiye'de kimi televizyonlar, gazeteler, radyolar ve internet siteleri tam destek verirken, bazıları da Erdoğan'nın bu tavır ve üslubunun Türkiye'nin aleyhine olacağını savundu.

Başbakan'ın şok tavrı ile sarsılan bazı medya kuruluşları, TV yorumcuları, köşe yazarları ve gazeteciler tam anlamıyla çuvalladılar, “Davos'ta Kasımpaşalı ruhu” gibi manşetlerle dünya güçleri karşısındaki komplekslerini açığa vurdular. Bazı yazarlar, küstah tutumu ve terbiyesiz üslubu ile tüm Türk halkını çileden çıkaran Şimon Peres yerine, kendi ülkelerinin Başbakanını 'suçlu' göstermeye kalkıştı. Bu gazeteciler Başbakan Erdoğan'ın tutumunun 'diplomatik' olmadığını iddia ederek neredeyse İsrail'den özür dileyecek hale geldiler. Türkiye'de yaygın medya Davos'ta yaşananların Türkiye'ye faturasının ağır olacağı edebiyatı yapmaktadır.” denildi.

MEDYANIN İSRAİL YANLISI TAVRINI KINIYORUZ

Medya Platformu açıklamasında “Canlı verilen haberler, alelacele yapılan analizler, bilip bilmeden alınan görüşler... Tam bir çuvallama örneği sergilenmiştir. Telefon bağlantıları canlı yayınlarda büyük rezalete yol açtı. Daha ilk cümleden anlaşılıyor ki bazıları tartışmayı seyretmemiş, kendisini arayan muhabirin verdiği bilgi üzerine İsrail-Türkiye ilişkilerini aydınlatacak (!) beyanlarda bulunuyor. Daha kötüsü, canlı yayın heyecanı, insanları sağduyulu konuşmaktan uzaklaştırıyor ve adeta konuşmacıları 'İsrail yanlısı' haline getiriyor.” denildi.

Medya Platformu Başkanı Mustafa Yürekli, “Canlı yayında telefon bağlantısında bazı yorumcuların söyledikleri yenilir yutulur cinsten değildi. Bazı kişiler, yaşananları Başbakan'ın 'fevri tutum'una bağlıyor, bazısı bunun bir “fatura"sı olduğunu söylüyor ve Türkiye'yi korkutmaya kalkıyor. O gece bir anda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasi bilmediğinden ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in olgun devlet adamı olduğundan dem vurarak ahkâm kesenler ortaya çıktılar. Kompleksli medyanın kurguladığı bu vahim manzara kabul edilemezdi. Çünkü "Siz kimin medyasısınız?" diye sorar halkımız. Canlı yayınlanan toplantıyı herkes izlemişti ve görünen gerçek, ne Peres'in olgun devlet adamı olgunluğunu işaret ediyordu ne de Erdoğan'ın bilgi eksikliğini. Başbakan Erdoğan küstah Peres'e haddini bildirmişti yalnızca. Nitekim Peres ve İsrail'in havayı yumuşatıcı tavırları, medyadaki İsrail yanlısı tavırları da berheva etti. Başbakan'ı arayıp "Üzgünüm." diyen hatta bir basın toplantısı yapıp "Erdoğan'a saygım değişmedi." diyen Şimon Peres'e haksızlık yapıldığını savunacağım derken kendi başbakanını aşağıladılar. Milletimiz medyanın bu hain davranışını değerlendirecek ve hükmünü verecektir. Fakat biz, Medya Platformu olarak medyanın İsrail yanlısı bu tavrını kınıyoruz.” dedi.

Açıklamada “Statükocu medya 'Türkiye'nin haklı gururu'nu 'diplomatik nezakete uymadı' gerekçesine boğduruyor. Yaygın medyaya hakim olan zihniyete göre dünyadaki statükonun, özellikle de İsrail'in çıkarlarının korunması, her türlü insan hakkından ve uluslarası hukuktan daha değerli.” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*