Medyanın dev isimleri Sabah ve ATV için yarışacak

  • Giriş : 24.09.2007 / 23:35:00
  • Güncelleme : 24.09.2007 / 23:39:32

Medyanın dev isimleri Sabah ve ATV için yarışacak. İhale için 5 yabancı medya grubu şartname aldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TMSF tarafından, aralarında Sabah gazetesi ile atv televizyonunun da bulunduğu medya varlıkların satışı için açılan ihalede bugüne kadar 5 yabancı medya grubu şartname aldı.

Türkiye’nin ikinci büyük medya grubunun satış ihalesiyle yabancı medya devleri ilgileniyor. Reuters ajansının haberine göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri, Yunan Antenna, Alman ProSiebenSat.1, Avrupa’nın en büyük medya grubu olan Bertelsmann bünyesindeki RTL Grubu, Rupert Murdoch’un sahibi olduğu ABD merkezli medya devi News Corp ve Çek medya şirketi Central Europe Media Enterprise firmalarının şartname aldığını söylediler.

İhaleye yerli medya gruplarından Doğan Yayın Holding ve Çukurova giremiyor. Ancak Ciner grubu ihaleye katılabilecek.

Muhammen bedelin 1.1 milyar dolar olarak belirlendiği atv-Sabah ticari ve iktisadi bütünlüğü ihalesi 7 Kasım’da yapılacak. İhaleyle ilgilenen firmalar 15 Ekim’e kadar önyeterlilik başvurusu yapabilecek, 6 Kasım’a kadar da tekliflerini verebilecekler.

SATIŞ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?
7 Kasım’daki ihale sonrası TMSF Fon Kurulu ihale sonucunu bir sıralama yaparak Rekabet Kurulu’na ve RTÜK’e gönderecek. Bu iki üst kurulun onayının yanı sıra kazanan firma ile ilgili güvenlik soruşturması da yapılacak. Bütün bu işlemlerin 2-3 ay içinde
tamamlanması ve ATV-Sabah ticari bütünlüğünün 2008 yılın başlarında devredilmesi bekleniyor.

SABAH, ATV, TAKVİM, FOTOMAÇ...
Atv-Sabah ticari bütünlüğü içinde atv Televizyonu, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır ve Pas Fotomaç Gazeteleri ile Bebeğim ve Biz Merkez, Sinema Merkez, Sofra Merkez, Home Art Merkez, Şamdan Plus, Yeni Aktüel, Para, Global Enerji Merkez, Transport, Hukuki Perspektifler dergileri yer alıyor.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious