Medyanın hedefi; Emre

Medyanın hedefi; Emre.7295
  • Giriş : 14.09.2007 / 15:59:00
  • Güncelleme : 14.09.2007 / 16:13:23

Macaristan'ı İnönü'de bozguna uğratıp Malta beraberliğinin yaralarını saran Türkiye, şimdi de Emre Belözoğlu'nun gollerden sonraki abartılı sevincini tartışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yıldız futbolcunun babası Mehmet Bey, "Malta maçından sonra medyanın sert eleştirileri oğlumu çok etkiledi." derken, Emre kamuoyundan özür diledi.

Macaristan'ı 3-0 yenerek Malta beraberliğinin moral bozukluğunu üzerinden atan Türkiye'de şimdi de Emre Belözoğlu'nun gollerden sonra basın tribününe yaptığı hareket tartışılıyor. Malta maçında Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ve kaptan Hakan Şükür'den sonra en çok eleştiriyi Emre Belözoğlu almıştı. Macaristan karşısında oyuna ikinci yarıda Nihat'ın yerine giren yıldız futbolcu, ortaya koyduğu başarılı futbolla kazanılan zaferde başroldeydi. Mehmet Aurelio ve Halil Altıntop'un attığı gollerden sonra medya tribününe karşı gol sevincini biraz abartılı yapan Emre'nin, bu iki maç arasında çektiği sıkıntılardan vücudunu sivilcelerin kapladığı ortaya çıktı.

Emre'nin babası Mehmet Belözoğlu, oğlunun Malta maçından sonra hak etmediği eleştirilere maruz kaldığını ifade ederek, "Son üç gündür yapılan eleştirilerden o kadar etkilendi ki vücudunda sivilceler çıktı." dedi. Medyanın Emre'yi biraz fazla eleştirdiğini belirten baba Mehmet Bey, "Emre'nin daha yaşı kaç? Bu kadar ağır eleştirilere genç bir futbolcunun dayanması gerçekten çok zor. Ailesi olarak biz dayanamıyoruz. Her milli maç ortamında mutlaka transferi gündeme getiriliyor. İngiltere'de mutsuz olduğu, Türkiye'ye döneceği haberleri yapılıyor. Emre kesinlikle İngiltere'den dönmek istemiyor. Buna rağmen ısrarla Galatasaray'a geleceği yazılıyor. Bunun yanında aşırı kilo aldığından tutun da eskisi kadar mücadele etmediğine kadar neler neler söyleniyor. İnanın Emre milli maçlarda sakat sakat oynuyor. Mesela Macaristan maçının son 15 dakikasında yine sakat sakat mücadele etti. Vücuduna darbe aldığında ister istemez yüzü acı içinde kalıyor. Sonra gazeteciler onun öyle fotoğrafını çekiyor. Ertesi gün gazeteye basılan o resmin altına farklı şeyler yazılıyor. Bu çocuğa bu kadar eleştiri artık çok fazla. Keşke Türkiye'de 50 tane Emre olsa da benim oğlum Milli Takım'da oynamasa. Ama bu ülkede bir tane Emre var. Oğlum olduğu için söylemiyorum; ama Milli Takım'a yaptıklarından dolayı herkesin ona sahip çıkması lazım." diye konuştu.

Acımasız eleştiriye maruz kaldılar

Malta maçından sonra oğlunun inanılmaz sıkıntılar çektiğini anlatan Mehmet Belözoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabii sadece Emre değil, bütün oyuncular çok eleştirildi. Ben Milli Takım kampına gitmedim. Çünkü bize bile yasaktı kampa girmek. O yüzden oğlumu göremedim. Sadece telefonda konuştuk. Ancak inanılmaz sıkıntılıydı. Hatta bütün vücudunda sivilceler çıkmış. Buradan bile çektiği sıkıntının büyüklüğünü insanlar anlayabilir. Psikolojik patlama yaşadı." Mehmet Bey, oğlunun medya tribününe karşı yaptığı hareketi ilk etapta anlamadığını belirterek, "Emre'nin şeref tribününde çok sevdiği bir ağabeyi vardı. Her maçtan önce aralarında farklı işaretleşme şekilleri olur. Ben o sırada bu hareketi onunla yaptığı bir işaretleşme olarak algılamıştım." açıklamasını yaptı.

'Medyaya değil, bir kişiye yaptım'

A Milli Futbol Takımı'nın, Macaristan ile yaptığı maçta, atılan ilk golün ardından basın tribününe doğru yaptığı hareketiyle tepki toplayan Emre Belözoğlu, hareketinin, tribündeki bir kişiye karşı yapıldığını söyledi. Emre, yaptığı basın açıklamasında, "Macaristan maçında gol sonrası yaptığım hareket hiçbir şekilde Türk basınına ve basın tribününe yönelik bir hareket değildir. Bu hareket genel olarak o tribündeki bir kişiye yapılan hareketti ve o kişi kendini biliyor. Bugüne kadar ve özellikle yurtdışındaki haklı mücadelemde beni yalnız bırakmayan ve desteğini esirgemeyen çok değerli spor basınına, TSYD yönetim kadrosu ve üyelerine, spor yazarlarına böyle bir davranış içinde bulunmam söz konusu bile olamaz. Böyle bir yanlış anlaşılmadan dolayı çok özür dilerim." dedi. İngiltere'de mutlu olduğunu belirten Emre, "Ayrıca benim şu anda hiçbir kulüple transfer görüşmem olmadı, basında çıkan benim ağzımdan yazılan transfer haberleri de gerçeği yansıtmamaktadır, şu anda İngiltere'de bir problemim yok, bu sezon da New Castle ile yoluma devam ediyorum." ifadelerini kullandı.

TSYD'den Emre'ye kınama geldi

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), milli maçta sevincini abarttığı için Emre Belözoğlu'nu, yayınladığı sert bir bildiriyle kınadı. Futbolcunun hayatının hatasını yaptığını öne süren TSYD, "Emre'yi spor medyasına davranışlarından dolayı esefle kınıyor, bu kabul edilmez durumu gereği için yetkili kurulların, bilgi için spor kamuoyunun takdirlerine saygı ile sunuyoruz. Kendisi bizim gözümüzde bundan böyle sadece futbolcu Emre'dir. Bundan sonra dileyeceği özür de içimizdeki üzüntü ve acıyı asla dindirmeyecektir." dedi.

Emre Belözoğlu İngiltere'ye gitti

Macaristan maçının ikinci yarısında oyuna giren ve ortaya koyduğu futbolla galibiyette önemli rol oynayan Emre, yaptığı bir hareketin yanlış anlaşılmasından dolayı üzgün. Her zaman kendisine destek olan spor basınına karşı saygısızlık yapmayacağını belirten yıldız futbolcu, Futbol hayatını sürdürdüğü İngiltere'ye gidişi öncesi yaptığı yazılı açıklamayla özür diledi.

Oyuncuların üstüne çok gidildi

Galatasaray'da birlikte Futbol oynarken Emre ile aynı evi paylaşan Hakan Ünsal bir futbolcunun ağır eleştirilerden sonra hareketlerini kontrol altına almasının zor olduğunu söyledi. "Emre'nin bu hareketini tasvip etmek mümkün değil. Ancak şu da bir gerçek ki medya onun üzerine çok fazla gitti. Emre'nin kalitesini artık dünyada bilmeyen yok. Macaristan karşısında ikinci yarıda oynadığı Futbol ortada. Futbolda bazen kaza denilecek sonuçlar vardır. Malta maçı da öyleydi. Ancak oyuncular üzerine bu kadar gidilmesi yanlıştı." dedi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious