Medyaya Ergenekon uyarısı!

Medyaya Ergenekon uyarısı!.91025
  • Giriş : 12.07.2008 / 10:55:00
  • Güncelleme : 12.07.2008 / 10:56:38

Bazı medya kuruluşlarının Ergenekon iddialarına Tuğcu'dan sert eleştiri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, basının Ergenekon soruşturmasına müdahalesinin yanlış olduğunu savundu.

Tuğcu, Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen "Anayasa ile Alakalı Güncel Tartışmalar" konulu konferansta, Anayasa Mahkemesi ile ilgili bilgiler verdi, soruları yanıtladı.

Ergenekon soruşturmasını değerlendiren Tuğcu, "Basının Ergenekon soruşturmasına müdahalesi yanlıştır. Bunlar yargıyı etkileyen tavırlardır. Aslında bu tür yayınların sokulmaması hatta konuşulmaması gerekiyor. Herhangi bir önlem almak, ilgili kurumların görevidir" dedi.

Türban

Türban konusunu eğitim özgürlüğü açısından da değerlendiren Tuğcu, "Eğitim özgürlüğünün sınırları vardır. Onu çizen statü vardır. Siz 'Benim eğitim özgürlüğüm' var diye gidip 35 yıl hukuk fakültesinde okuyamazsınız. Belirli bir derse katılmak ve belirli bir süre içinde o fakülteyi bitirmek zorunluluğu vardır. O nedenle eğitim özgürlüğü olarak kabul etmemiz mümkün değil. Din ve inanç özgürlüğü de değil. Eğer bunu din ve inanç özgürlüğü diye kabul ederseniz, bunun ucu laikliğe kadar gider" dedi.

'Yargının siyasallaşması':

"Günümüzde yargının siyasallaştığı yönünde bir hakimiyet var. Sizce yargı şu an ne durumda siyasallaştı mı? Yoksa normal vazifesini yerine getiriyor mu?" şeklindeki soru üzerine Tuğcu, "Rahat verseler yargı siyasallaşmaktan kurtulacak. Ama o huzura kavuşamıyor" dedi.

Tuğcu, "Eğer Anayasa Mahkemesi'nden bahsetmemiz gerekirse, bugün Anayasa Mahkemesi'nde bir ölçüde siyasallaşma mümkündür. Bir siyasi partiyi kapatacaksınız, bir kanunu iptal edeceksiniz ve bu siyasallaşma olmayacak mümkün değil" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*