Mehdi Eker: "Prinç sorunu yapay bir sorundur"

Mehdi Eker:
  • Giriş : 20.04.2008 / 06:40:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 13:44:53

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin yeteri kadar hububatı ve pirinci olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin yeteri kadar hububatı ve pirinci olduğunu belirterek, ''1 kilo pirincin maliyeti 1,3 YTL'dir. Şimdi birileri bunu 3,5-4,5 YTL'ye satıyorsa bu bir yapay sorundur. Bir spekülasyondur'' dedi.

Eker, TV8'de katıldığı bir programda, pirinçte yaşanan artış ve gündemdeki diğer konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pirinç ile ilgili ''memlekette kriz var, kıtlık var, karaborsa var'' şeklinde çizilen tablonun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Eker, ''Kriz diyebilmeniz için 3 markete gidersiniz size 'pirinç yok' denirse o zaman 1970'leri hatırlarsınız. O dönemlerde markette tüp, şeker, un bulgur yoktu. Bugün hangi markete giderseniz her şey var. Burada önce bunun adını koyalım. Bu kriz değil'' diye konuştu.

Bazı firmaların dünyadaki bir takım gelişmeleri dikkate alarak bunu bir fırsata çevirip yüksek kar etme gayreti içine girdiklerini belirten Eker, ama bunun ''kriz var'' şeklinde yansıtılmasının doğru olmadığını bildirdi.

Dünyada biyoyakıt kullanımının artmasıyla birlikte uluslararası piyasalarda gıda maddelerinde de artış yaşandığına dikkati çeken Eker, bundan en çok ithalatla vatandaşlarını besleyen ülkelerin etkilendiğini vurguladı.

Mısır'ın, 1 Kasım 2008'e kadar pirinç satmayacağını açıklamasıyla birlikte dünyada bir panik havasının oluştuğunu anlatan Eker, ''Çünkü Mısır'ın buğday ile sorunu vardı. Alması gereken buğdayı alamamıştı. O da böyle bir yola başvurdu. Bununla birlikte Tayland, Çin, Hindistan gibi pirinç üreticileri de pozisyon almak için beklemeye başladı'' dedi.

-''BİRİLERİ HÜKÜMETE MUHALEFET ETME GAYRETİ İÇİNDE''-

Türkiye'nin yeteri kadar buğdayını ve ihtiyaç duyduğu pirincin yüzde 80'ini üreten bir ülke olduğuna dikkati çeken Eker, şöyle konuştu:

''Birileri hükümete muhalefet etme ve ekonomik kriz havası oluşturma gayreti içinde. Türkiye 17,5 milyon ton kuraklığa rağmen buğday üretti. Biz hükümeti devraldığımızda Türkiye'nin pirinç üretimi 200 bin tondu. Bugün 400 bin ton. Türkiye'de kişi başına 7 kilo pirinç tüketiliyor. Biz bağlantımızı ve ithalatımızı yapmışız. İçeride bizi hasat sonuna kadar götürecek stoğumuz var. Bunun en büyük delili ve dayanağı da hangi markete giderseniz pirinci buluyor olmanızdır. Türkiye'nin tarımı geriye değil ileriye gidiyor.''

1 kilo pirincin maliyetinin 1,3 YTL olduğunu ifade eden Eker, ''Şimdi birileri bunu 3,5-4,5 liraya satıyorsa bu bir yapay sorundur. Bir spekülasyondur. Yapay bir sorunla memleketi meşgul etmenin, insanların paniğe kapılmalarına yol açmanın bir anlamı yok. Yeteri kadar hububatımız var, pirincimiz var'' şeklinde konuştu.

Pirinç konusunda hükümet olarak her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayan Eker, bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) sıfır gümrükle ithalat yetkisi verdiklerini anımsattı.

AK Parti'nin 2002 yılında iktidara geldiği dönemden bugüne kadar yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Eker, 2002 yılında Türkiye'de çeltik üretiminin 360 bin ton olduğunu, 2006'da ise bu rakamın 696 bin tona ulaştığını anlattı.

2007'de kuraklığa rağmen Türkiye'nin çeltik üretiminin 650 bin ton olduğuna dikkati çeken Eker, çeltik üretiminin 4-5 yılda destek ve teşviklerle iki katına çıkarıldığını kaydetti.

Eker, Türkiye'nin tarımsal gayri safi hasılasının 2002 yılında 23 milyar dolar olduğunu hatırlatan Eker, 2007 yılında kuraklığa rağmen bunun 50 milyar dolara çıktığını söyledi.

-''TÜRKİYE'NİN TARIMI İLERİYE GİDİYOR''-

Türkiye'nin pamuk ithal etmesi nedeniyle bazı kesimlerin eleştiride bulunduğunu ifade eden Eker, ''Çünkü Türkiye'nin ürettiği pamuk, tekstili için gerekli olan ham maddeyi karşılamıyor. Türkiye, 1 milyar dolarlık pamuk ithal ediyor. 5 milyar dolarlık tekstil ihraç ediyor'' dedi.

Eker, Türkiye'nin gıda maddesi ihracatının yaklaşık 9 milyar dolar, ithal ettiği miktarın ise 5 milyar dolar olduğunu, 4 milyar dolarlık ihracat fazlası bulunduğunu vurguladı.

-BAKAN EKER CEP TELEFONU NUMARASINI VERDİ-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pirinçle ilgili ortaya çıkan iddialara ilişkin söylediği, ''Bu cambazlara aldanmayın. Gerekirse ihbarda bulunun. Bunların üzerine üzerine gideceğiz'' açıklamasını hatırlatan programın sunucusunun, ''Bununla ilgili vatandaşlar bizzat sizi arayabilirler mi. Cep telefonu numaranızı verir misiniz'' şeklinde sorusu üzerine Eker, numarasını verdi.

Devletin ilgili kurumları olduğunu, bu kurumların denetimlerini yaptığını anlatan Eker, şöyle devam etti:

''Biz de bakanlık olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Sadece konjonktürden istifade eden fahiş kar peşinde olanlar var. 1,3 YTL'ye mal edilen 1 kilo pirinç eğer 4,5 YTL'ye satılıyorsa bu kabul edilebilir bir kar oranı değildir. vatandaş olarak da biz tepki ortaya koymamız lazım. Benim Tarım Bakanı olarak doğrudan fiyatla ilgili perakende üzerinde bir denetim yetkim yok ama devletin kurumları var ben de onlara yönlediririm. Türkiye'de kıtlık, eksiklik, bir arz açıklığı yok. Fiyat artışını takip etmek tarım bakanının görevi değildir. Tarım bakanının görevi tedariki sağlamaktır.''

Eker, pirinç konusunda ''ithalatta geç kalındı'' iddialarının da gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kuraklığın bu yıl da aynı şekilde devam etmesi halinde et üretimiyle ilgili sıkıntı yaşanabileceği iddialarının da gerçeği yansıtmadığını, bu yıl kuraklık beklemediklerini belirten Eker, ''Etteki problem kayıt dışılıktadır. Yoksa Türkiye'nin üretiminde değildir. Üretimi 420 bin tondan 490 bin tona çıkardık. Bu kayıtlı et üretimidir. Türkiye'de 1 milyon tonun üzerinde et üretilir. Kayıt dışılık sorununu üretim azlığı gibi değerlendirmek doğru değildir'' dedi.

Eker, bir başka soru üzerine çiftçilere bu ay içinde 1 milyar YTL destek verileceğini, mayıs ayında yağlı tohumların primlerinin ödeneceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious