Mehdi Eker'den Diyarbakır için söz

Mehdi Eker'den Diyarbakır için söz.8881
  • Giriş : 20.06.2008 / 21:35:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ''Kulp'ta ipek sanayisi kurulması için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinden helikopterle Kulp ilçesine gelen Mehmet Mehdi Eker, burada kaymakam Servet Güngör ve Kulüp Belediye Başkanı Mahmut Zengin'i ziyaret ederek, ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı.

Eker, daha sonra 1. Koza ve Kültür Festivali'nin açılışı nedeniyle yatılı ilköğretim bölge okulunun yemekhanesinde düzenlenen panele katıldı.

Eker, burada yaptığı konuşmada, bölgede birçok değerde olduğu gibi ipekçiliğin de ihmal edildiğini söyledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Kulp Belediyesi'nin girişimleriyle ipekçiliğin yeniden canlandırıldığını belirten Eker, ''2002 yılında yıllık üretim 5.5 ton iken şimdi 45 ton üretiliyor. Bu da Türkiye'de üretilen ipeğin yüzde 36'sını oluşturuyor'' diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak Diyarbakır'daki Güneydoğu Tarımsal Enstitüsü'nde ipekçilikle ilgili bir bölüm açtıklarını da anlatan Eker, şunları kaydetti:

''Bu sayede ipekçiliği geliştirmek istiyoruz. İpekçiliğin bu şekilde gelişmesi sevindiricidir ama yeterli değildir. Koza üretmenin yanısıra bunun işlemesi ve burada ipek kumaş üretiminin de yapılmasını istiyoruz. Burası ipekte marka haline gelsin istiyoruz. Kulp'ta ipek sanayisi kurulması için elimizden geleni yapacağız. Diyarbakır'ın, cazibe merkezi haline gelebilmesi için işadamları ve yatırımcıların desteklenmesiyle ilgili projeler hayata geçirilecek.''

2006 yılında başlattıkları Meyve Bahçeleri Destekleme Projesi'nden Kulplu vatandaşların da yararlanmasını isteyen Eker, Türkiye genelinde proje kapsamında 2 yılda 650 bin hektarlık bahçe tesis edildiğini ve zeytinciliğin desteklendiğini anlattı.

Eker, ''Kulp, ipek böcekçiliği, armut, badem ve ceviz yetişebilen bir yerdir. Biz, dut yetiştirmeye de destek veririz. Yeter ki insanlar iradeli olsun. Türkiye'de tarım destekleme kredilerini 3 kat artırdık. Diyarbakır'da bu kapsamda bitkisel, hayvansal ve diğer konularda 282 projeye destek verdik'' diye konuştu.

Eker, Kulp'un geçmişte başka şeylerle anıldığını belirterek, ''3 gün sürecek festivalle, Kulp'un zengin tarihini, zengin geçmişini ve ipekçilikle ilgili geçmişi ortaya konacak. Bu topraklarda 3-4 bin yıl önce tarım ve kültürel faaliyetler yapılıyordu'' dedi.

Konuşmasının ardından en iyi kozayı yetiştiren Kevser Türk, Yusuf Bulut ve Abdulhalim Aydın'a birer altın hediye eden Eker, Narlıca köyüne giderek buradaki koza işleme atölyelerinde de incelemelerde bulundu.

Eker, Kulp 1 ve Kulp 4 hidroelektrik santralleri tesisini de gezdikten sonra helikopterle ilçeden ayrılarak Diyarbakır'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious