Mehmet Ağar, esnafın sorunlarını dinledi

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kumkapı Su Ürünleri Hali'ni ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğuna dikkat çeken Ağar, buna karşın denizlerden yeterince faydalanılamadığını söyledi.

Mehmet Ağar, Eyüp Sultan Camii'nde kıldığı sabah namazının ardından Eminönü'ndeki Kumkapı Su Ürünleri Hali'ni ziyaret etti. Balıkçılarla ve haldeki diğer esnafla sohbet eden Ağar, daha sonra hal esnafıyla bir araya geldi. Toplantıda Ağar'a sorunlarını anlatan esnaf sıkıntılarının meclise taşınmasını istedi.

İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ahmet Menekşe, mevcut balık halinin kapasitesinin kendilerine yetmediğini, depolamada ve boşaltmada sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. Japonya'da olduğu gibi büyük ve modern bir hal yapılmasını isteyen Menekşe, balık sektörünün ulaştığı büyüklüğün dikkate alınarak Kumkapı'daki halin yeni bir yere taşınması gerektiğini ifade etti. Menekşe, "İstanbul Balık Hal'i Ortadoğu'ya dahi hizmet edebilecek bir hale gelmeli. Bu da ülkeye milyar dolarlar kazandırır." diye konuştu.

İstanbul Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Mahmut Uçan ise, balıkta Katma Değer Verfisi'nin (KDV) yüzde 8 olduğunu hatırlatarak, balıktan da diğer gıda maddelerinden olduğu gibi yüzde 1 vergi alınmasını istedi. Uçan, KDV'nin düşürülmesi halinde vatandaşa daha ucuz balık yedirecekelerini kaydetti.

Toplantıda söz alan bazı balıkçalar ise, sosyal güvencelerinin olmadığın belirterek, devletten kendilerini de kapsayacak bir sigorta sistemi istedi.

Esnafın şikayetlerini dinleyen Ağar, balıkçılığın dünyadaki önemli gelir kaynaklarından biri olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin bu alanda gelişme kaydetmiş olmasına rağmen, gelinen noktanın yeterli olamadığını söyleyen Ağar, sektörün güçlendirilerek büyütülmesi bu sayede de istihdama katkı sağlanması gerektiğini ifade etti. Balıkçılıkta ve denizcilikte, turizmde olduğu gibi bir büyümenin olması gerektiğinin aktaran Ağar, her meselenin doğrusunun yapıldığında Türkiye'nin üstesinden gelemeyeceği bir şeni omadığını vurguladı.

Balığın lüks bir tüketim olmadığını belirten Ağar, KDV'nin de esnafın istediği gibi yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi gerektiğini belirtti. Balıkçıların sosyal güvenceleri konusuna da değinen Ağar, Türkiye'de sosyal güvencesi olmayan kimsenin kalmaması gerektiğini söyledi. Ağar, "Büyük ve kapsayıcı bir sigorta sistemi var edilmelidir." dedi.

Balıkçıların seçimlerden sonra siyasetçilerin kendileriyle igilenmediklerini belirtmesi üzerine Ağar, iktidarı eleştirdi. Hükümetin göre süresini doldurduğunu belirten Ağar, "Siyaset seçimden seçime yapılan bir iş olmaktan çıkmalı. Aslolan yukarılara çıktın mı oralarda kalmamak. Fazla yukarlarda kaldın mı ne oluyor? Tansiyonun çıkar, başın döner." şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda Ağar, esnafın kendisine ikram ettiği balık çorbasından içti.

Mehmet Ağar, beraberindeki DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, DYP İstahbul İl Başkanı Faik İçmeli ve diğer patrtililerle birlikte Atatürk Havalimanı'na gitmek üzere halden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious