Mehmet Ağar, Karadenizli çıktı

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Elazığlı olarak bilinen DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın aslen Karadenizli olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP’nin deneyimli isimlerinden Orhan Keçeli, Ağar’a dayandırdığı iddiasını ANKA’ya açıkladı.
Bugün Artvin’e bağlı Ardanuç’un 1932-1935 yılları arasında merkezi Rize olan Çoruh iline bağlı olduğunu, bu dönemde Artvin ve Rize’nin müşterek milletvekillerine Çoruh Milletvekili dendiğini anımsatan Keçeli, “Sayın Ağar’ın dedesinin doğum yeri Ardanuç. Dedesi Jandarma Yüzbaşı olarak Elazığ’a görevli gidiyor. Orada evleniyorö dedi.
Ağar’ın dede köyünün adının “Ağarö olduğunu, köyün İbrahim Delinmez adına yapılan barajın suları altında kaldığını anlatan Keçeli, bunu ise kendisine Ardanuç’u ziyaretinde köylülerin anlattığını kaydetti. Ağar’ın da bulunduğu bir gezi sırasındaki olayı Keçeli, şöyle anlattı.
“Köylüyü sonra sayın Ağar’ın yanına götürdük. Dedik ki ‘bu bey ne diyor, biz hepimiz Elazığlı biliyoruz’. Dedi ki, ‘Doğru söylüyor’, ‘dedem’ dedi, ‘150 sene evvel jandarma yüzbaşısıydı Elazığ’a görevli gitti. Evet buralıyız’ dedi.ö Keçeli, bir başka anektod daha aktarırken, bir Artvin gezisinde Şavşat’a geldiklerinde halkın eski DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci’yi istediklerini, Ardanuç’a geldiklerinde ise yine eski DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Kaya’yı istediklerini söylediklerini anlatırken, “Kaya’nın esas memleketi Ardahan. Ama Şavşat’tan Ardahan’a gitmiş. Sayın Mehmet Ağar da çıktı sandalyenin üstüne, ‘Birisi Şavşatlı, birisi Ardahanlı, peki Ardanuçlu istemiyor musunuz? O da benim’ dedi. ‘Dedem buradan gitmiştir’ dedi.

AĞAR’A BAYAR’IN TAKTIĞI DOĞUM ALTINI HALEN DURUYOR
Keçeli, DYP Lideri Ağar’a ilişkin verdiği bir başka ayrıntıda ise Ağar’ın Çankaya Köşkü’nde doğduğunu anımsattı.
Babası’nın 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın koruma görevini yaptığı için Ağar’ın doğumu sonrasında eşi Reşide Bayar’ın Ağar’a taktığı altının halen aile tarafından muhafaza edildiğini söyleyen Keçeli, doğum altınının Ağar’ın kardeşi Süleyman Ağar’da durduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious