Mehmet Ağar herkesi eleştirdi

  • Giriş : 18.06.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, solda birlik oluşumu için yapılan çalışmaları eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İktidar ve ana muhalefet partisine de yüklenen Ağar, CHP'yi gerçek anlamda muhalefet yapmamakla, hükümeti ise ülke kaynaklarını iyi idare edememekle suçladı.
Partisinin Sivas İl Kongresi'ne katılmak üzere gelen DYP Genel Başkanı Ağar, ülke gündemini değerlendirdi. 4 Eylül Spor Salonu'nda partililerle bir araya gelen Ağar, yaptığı konuşmada AK Parti iktidarı ve muhalefet partisini eleştirdi. Hükümetin manevi değerler üzerinden siyaset yaptığını iddia eden Ağar, "Değerler üzerinden siyaset yapılıyor. Milletin laikliğini de müslümanlığını da millete bırakın. Hiç kimse akıl satmasın. Hükümet de vazgeçsin bundan, anamuhalefet de. Millet herşeyi çizden çok daha iyi biliyor. Siz ülkeyi edebiliyorsanız doğru düzgün yönetin. Siz de kalkın doğru düzgün tenkitlerde bulunun. Ülkede insanları kamplaşmaya ayıran, kardeşlik duygularını zayıflatan siyaset anlayışı bizim yanımızdan geçmez." dedi.

AK Parti iktidarını orta sınıf vatandaşları mağdur etmekle suçlayan Ağar, tarımın öldürüldüğünü savundu. Mazottaki fiyat artışını örnek veren Ağar, "600 YKr'tan teslim aldıkları mazotu 2,3 YTL'ye çıkardılar. Tarım öldürüldü. Bunların faili ise Başbakandır. Eskiden millet işini geliştirmek için kredi alırken bu iktidar döneminde borcunu ödemek için almaya başladı. Anadolu insanlarının hükümeti olacağım diye iktidara geldi, şimdi İstanbul dükalarının kucağına oturdu. Ordan kalkmak da bilmiyor. Son günlerde dolar yüzde 20 artınca halkın kökünde 600-700 dolar fukaralaşma oldu. Ekonomi baskı ve polisiye tetbirlerle düzelmez." dedi. 3 yıl boyunca ülkede bazı şeylerin düzelmesini beklediklerini ve iktidara destek verdiklerini belirten Ağar, ÖSS sistemini de eleştirdi. Ağar şöyle devam etti: "Siyaseten yüreğin yetiyorsa işsizliği çözeceksin ve üniversite imtihanını kaldıracaksın. Bugün 10 binlerce çocuk çile çekiyor (Ne olacak benim halim?) diye. Başörtüsü, imam hatipler, özgürlükler ve Güneydoğu'da bir şey yapacağız dediniz, arkanızdayım dedim. Ama ne yapsan boş. Yapabilecekleri bişey yok. Bu iş yürek işi."

Solda birlik arayışlarını da eleştiren Ağar, ülkenin bunlara ayıracak zamanı olmadığını ifade etti. Sol partilerin iktidarında ülkenin geriye gittiğini belirten Ağar, "Şimdi birileri çıkmış oluşumcu gelişimci arayışlara giriyor. Bunlar alışmışlar, Ankara'nın İstanbul'un lüks otellerinde otursunlar, orada 2 tane de atsınlar. Milletle alakaları yok. Millet ne çekiyor, ne oluyor bilmiyorlar. Ondan sonra oluşumcu gelişimci toplantılar yaparak kurtarıcı çıkaracaklar. Siz iktidardaydınız, Tayyip Erdoğan başbakan, AK Parti iktidar oldu. Millet sizi istemedi O'nu istedi. Siz mi kurtaracaksınız Türkiye'yi. Nerde öyle yürek sizde." diye konuştu.

AK Parti tarafından yaptırılan anket sonuçlarını da değerlendiren Ağar, iktidara meydan okudu. Hükümete, "Anketlerinize çok güveniyorsanız alın bir seçim kararı millet bir anket yapsın." diye seslenen Ağar şunları söyledi: "Anketsever başbakana da yakın arkadaşlarına da buradan açıkça meydan okuyorum. Alın bir seçim kararı da milletin anketini görelim. Parayla pulla yapılan anketleri biliyoruz biz. Ben birgün açıklayacağım. Bunların 3 tane şirketi var. Akrabalar, eş dost, para trafiklerini biliyorum. Bırakın bu işleri."

Son olarak Ağar, partisinin kırsal kesimde vatandaşlardan yüzde 50-60 oranında oy alacağını iddia etti.

Daha sonra Ağar, partililerin sevgi gösterileri arasında salonu gezdi. Vatandaşlarla tokalaşan Ağar, küçük çocukları ise kucağına alarak sevdi. seçim otobüsü çevresinde toplanan çocuklara da 10'ar YTL para dağıtan Ağar, daha sonra Ordu'ya gitmek üzere Sivas'tan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious