Mehmet Ağar istifa etti! Peki yeni başkan adayı kim?

Mehmet Ağar istifa etti! Peki yeni başkan adayı kim?.6146
  • Giriş : 23.07.2007 / 13:02:00
  • Güncelleme : 23.07.2007 / 13:22:13

DP Genel Başkanlığından istifa eden Ağar, memleketi Elazığ’ın dışında partisine seçimde bir ivme kazandıramadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DP Genel Başkanlığından dün gece istifa eden Mehmet Ağar, iki kez üst üste bağımsız milletvekili seçildiği seçim bölgesi ve memleketi Elazığ’ın dışında partisine seçimde bir ivme kazandıramadı. Aağar, DP'nin geleneksel tabanını oluşturan Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’daki çiftçi kesiminden de umduğu desteği alamadı.
DP, oyların yaklaşık yüzde 5.4’ünü alarak ülke genelindeki yüzde 10 barajını aşamadı. DP’nin ciddi bir başarı gösterip yüzde 20'nin üzerinde oy alarak ikinci parti olduğu il, Ağar’ın seçim bölgesi ve memleketi Elazığ oldu.
DP, yüzde 5 dolayında oy aldığı Marmara Bölgesi’nde Türkiye ortalaması ile aynı oranı yakaladı. DP Ağar’ın liderliğinde, DYP çizgisinin geleneksel tabanının bulunduğu Ege’de ise Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 7’yi aştı. DP, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 6.2’yi yakalarken, İç Anadolu’da yüzde 3.8'de kaldı. DP, bu üç bölgede, çiftçi kesiminden umduğu desteği bulamadı.
DP, Karadeniz’de, eski ANAP’lı olan adayları öne çıkarmasına rağmen yüzde 6.4’te kaldı. Doğu Anadolu’da yüzde 4.8 oranında oy alan DP, Güneydoğu’da bazı aşiretlerin desteği ile ancak yüzde 4.3'ü bulabildi.
DP’nin seçim yenilgisinde, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentler de önemli rol oynadı. DP'nin büyük kentlerde zaten az olan oy oranı iyice düştü. İstanbul’da yüzde 3 dolayında oy alan DP'nin Ankara’daki oyu yüzde 2.8 oy oldu.
Parti, Adnan Menderes’in seçim bölgesi Aydın'da, "DP" adına rağmen yüzde 9.9 oy oranı ile baraj sınırına yaklaşabildi. Antalya’da Süleymancıların desteği ile yüzde 9.2 düzeyinde bir oy alan DP, Balıkesir’de de aynı oranı yakaladı.

Kadın adayların hayal kırıklığı

Ağar, "Düz ova" söylemine ve "şıh" olan Salim Ensarioğlu faktörüne rağmen Diyarbakır’da yüzde 4.2’de kaldı. DP’nin barajın altında kalması sonucu Nevval Sevindi, Şebnem Kısaparmak ve Suna Vidinli gibi siyasete yeni giren kadın adaylar da ilk siyasi hayal kırıklıklarını yaşadı.

'Tereddüt etmeyiz' demişti

DP adını alan DYP'ye barajı geçeceği iddiasıyla genel başkan olan ve "Mehmet Ağar'ın ar damarı vardır. Biz koltuğa yapışık değiliz. Biz çizgimizin gereğini yapmakta hayatımız boyunca tereddüt etmedik" diyen Ağar, dün ilk sonuçların alınmasından hemen sonra istifasını açıkladı.
Ağar, saat 19.30'da Basın Danışmanı Necmi Hatipoğlu'na istifasına ilişkin notu yazdırdı. Hatipoğlu'nun açıkladığı notta, "DP Genel Başkanlığı görevinden istifa ediyorum. Kamuoyuna ve DP'ye gönül veren aziz dava arkadaşlarımın bilgisine saygıyla sunuyorum" ifadeleri yer aldı. Ağar'ın istifasının ardından DP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir de görevinden istifa ettiğini açıkladı.
DP ile ANAP'ın eylülde yapılacak büyük kongreleri nedeniyle merkez sağda yeniden siyasi bir hareket yaşanması bekleniyor.
Ağar'ın istifasının ardından partinin Genel İdare Kurulu (GİK) ile Merkez Karar Kurulu (MKK) önümüzdeki günlerde toplanarak, genel başkan vekilini seçecek. DP tüzüğü gereği, genel başkanlık boşaldığı için 45 gün içinde partinin olağanüstü büyük kongresi yapılacak. Eylülde toplanma ihtimali yüksek olan kongrede, genel başkanlık ile partinin yetkili organları için seçim yapılacak.

'Tansu Çiller' adı gündemde

Ağar'ın istifasının ardından parti yönetimindeki bazı isimlerin, 2002 seçimlerinden sonra genel başkanlıktan istifa eden Tansu Çiller'e aday olması önerisinde bulunmaları bekleniyor. ANAP'ta ise Genel Başkan Mumcu, fiyaskoyla sonuçlanan sağdaki birleşme sürecinden sonra liderliğinin tartışmalı hale gelmesi nedeniyle genel başkanlık yetkisini kullanarak eylülde seçimli büyük kongre toplayacağını açıklamıştı. Eski Genel Başkan Mesut Yılmaz'ın Rize'den bağımsız milletvekili olmasından sonra yeniden genel başkanlığa aday olabileceği de konuşuluyor. Kulislerde, iki partinin olağanüstü kongre sürecinde merkez sağda birleşme arayışlarının yeniden gündeme gelebileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious