Mehmet Ağar kapıları açtı!

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Ağar, ''Partisel anlamda kim bizimle beraber olma arzusunu ortaya koyarsa biz bunların hepsine sıcak bakarız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''Partisel anlamda, kişisel anlamda bizim bu hareketimize kim destek vermek istiyorsa, bizimle beraber olma arzusunu ortaya koyarsa biz bunların hepsine sıcak bakarız'' dedi.

NTV canlı yayınında Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Ağar, ANAVATAN ile birleşme ile köklerine döndüklerini söyledi.
Bu birleşmeye destek vermek isteyen herkese sıcak bakacaklarını belirten Ağar, ''Partisel anlamda, kişisel anlamda bizim bu hareketimize kim destek vermek istiyorsa, bizimle beraber olma arzusunu ortaya koyarsa biz bunların hepsine sıcak bakarız'' dedi.

Ağar, herkesin arzu ettiği, yapılması çok zor, imkansız gibi görünen bir meseleyi halletmenin rahatlığı içinde olduğunu dile getirdi. Mehmet Ağar, ''4,5 senedir milletin sinirlerini bozan, milleti sürekli '40 katır mı 40 satır mı' arasında tercihe zorlayan siyasetin sonu gelmiştir. Türkiye bir nevi yüksek tansiyon hastası olmuştur'' diye konuştu.

Krizi yaratanın hükümet, krizi pompalayanın CHP, bunların arasında kalan Türkiye'nin de yüksek tansiyon içinde olduğunu ileri süren Ağar, birleşmeyle Türkiye'de tansiyonu düşüren, Türkiye'nin rahatlamasını sağlayan bir yapının ortaya konduğunu ifade etti.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun temas halinde olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Ağar, Mumcu'nun kendisine böyle bir şey söylemediğini belirtti. Ağar, ''Siyasettir, görüşmüş olabilirler'' dedi.

Hikmet Çetin veya Celal Doğan'ın da bu birleşme içinde yer alıp almayacağına ilişkin sorular üzerine Ağar, ''Onlar siyaseti bilen insanlar, talepleri olsa bizimle görüşürler zaten'' dedi.

''TEBRİK TELEFONLARI ALDIM''

DYP ve ANAVATAN'ın birleşme kararından sonra 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile görüşüp görüşmediği yönündeki soruya karşılık Ağar, ''Tebrik telefonları aldım'' dedi.

Ağar, eski ANAP Genel Başkanı Yılmaz'ın, ''Önemli isimlerin bu oluşumu desteklemesini isteyeceğim'' dediğinin hatırlatılması üzerine de ''İyi niyet belirtisidir. İyi niyet belirtisinden de rahatsız olmayı gerektirecek hiç bir şey yok'' diye konuştu.

Mehmet Ağar, 2 Haziran günü ANAVATAN kongresinin yapılacağını, bunun hemen ardından da DYP kongresinin toplanacağını söyledi. Birleşmenin geri dönülmez biçimde başladığını ifade eden Ağar, ancak bunun bir dayatma biçiminde olmadığını vurguladı. Partinin yetkili kurallarında da konunun görüşüleceğini söyleyen Ağar, genel kurul da onay verirse birleşme sürecinin tamamlanacağını kaydetti.

''TAVIRLAR NET''

Birleşme sonrası yeni yapılanmanın nasıl olacağının sorulması üzerine Ağar, ''Ülke meselesinin söz konusu olduğu yerde koltuk meselesi ikinci planda kalmalıdır. Arkadaşlarımız, herkes bu işin şuurundadır. Tavırlar nettir, kararlılık nettir'' dedi.

Ağar, cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim sürecine ilişkin sorular üzerine, ''Keşke 2006 başından beri söylediklerimize kulak verip, seçim daha önce yapılsaydı, keşke siyaset inisiyatifi elinden kaçırmasaydı. AKP-CHP zıtlaşmasından Türkiye'yi kurtarmak için acele etmemin nedeni budur'' diye konuştu.

Seçimin ne zaman yapılacağının kendileri için önemli olmadığını belirten Ağar, ancak Eylül ayının seçmen açısından daha iyi gibi gözüktüğünü söyledi. Ağar, ''Ama bir an evvel karmaşanın kalkması için seçim yapılmalı'' dedi.

Mehmet Ağar, Meclis'in erken seçim kararı alındıktan sonra çalışmasını kapatacağını, meydana, millete gidilmesi gerektiğini belirterek, ''Ama bunların hiç birisi yapılmamıştır. Hukuk karmaşası içinde insanların kafaları bulandırılmaktadır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious