Mehmet Ağar kongresindeki konuşmasında bombaladı!

Mehmet Ağar kongresindeki konuşmasında bombaladı!.6146
  • Giriş : 06.01.2008 / 17:26:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:18:38

Ağar, DP'nin olağanüstü büyük kongresinde partililere ve delegelere yaptığı konuşma ile veda etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, DP'nin olağanüstü büyük kongresinde partililere ve delegelere yaptığı konuşma ile veda etti. Kısa bir konuşma yapan Ağar, partisindeki "emanetçi" tartışmalarına "Emanet davanın emaneti, milletin emaneti" karşılığını verdi.

22 Temmuz seçimlerinin AKP’ye hediye edildiğini belirten Ağar, eleştirildiği cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrını bir kez daha savundu.

Ağar “Millete küsmek bizim eşrefimizde yoktur. Millete öğretmenlik yapmak bizim görevimiz değildir. Millet ne derse doğrudur. Şimdi demokratik zeminde ve demokrasi zemininden ayrılmadım" dedi.
    
Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nda devam eden DP 4. olağanüstü kongresinde ilk olarak Başkanlık Divanı oluşturuldu. 81 il başkanının teklifiyle Divan Başkanlığına eski milletvekili ve İzmir İl Başkanı Turhan Arınç getirildi.

Divan oluşumunun ardından ise DP Genel Başkanı Mehmet Ağar Salona giriş yaptı. Ağar özellikle aday ÇAğrı Erhan’ın taraftarları tarafından yoğun alkış, ıslıklarla ve “Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılandı.
     
- İŞİMİZ, YENİDEN YOLLARA DÜŞEREK MİLLETE ANLATMAK -

Ağar, yaklaşık 15 dakika süren konuşmasında 5 yıllık genel başkanlığını değerlendirdi ve partililere veda etti. Olağanüstü büyük kongresinin Demokrat Parti’nin zor günlerinin ilacı olacağını belirten Ağar, DP’nin yönetim mekanizmalarında olanların mahcubiyeti ve hüznü iyi bildiğini söyledi.
     
EMANET DAVANIN MİLLETİN EMANETİ -

Ağar, DP’nin genç ve dinamik kadrosuyla geleceği kucaklayacağını belirtirken partisine yönelik "emanetçilik" tartışmalarını da “Emanet davanın emanetidir, milletin emanetidirö sözleriyle değerlendirdi. Ağar, "mahcubiyet milletin verdiği gücü yetkiyi iktidara dönüştürememe yetkisidir. 22 Temmuz’un hüznü üzerimizdedir. Görevden ayrılmayı bugün fiilen gerçekleştiriyoruz" dedi.

Mutlu bir kongre ve adaletli bir rekabetle DP’nin yoluna devam edeceğini belirten Ağar, konuşmasında hükümeti de eleştirdi. Ağar, hükümetin sıcak para muslukları kesildiğinde faturayı halka keseceğini savundu.

22 Temmuz seçim sonuçlarını “Milletin takdiri böyle olmuştur, millete küsmeyiz, millete öğretmenlik yapmak bizim görevimiz değildir. Millet ne derse doğrudur. Demokrasi zemininden ayrılmadım. Yeniden yollara düşerek doğruları söylemek bizim işimiz olacaktırö şeklinde değerlendiren Ağar, 27 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik yaptığı konuşmayı tekrarladı.
     
SEÇİMLER AKP’YE HEDİYE EDİLDİ -

Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrının doğru olduğunu savunan Ağar, Genelkurmay’ın e-muhtırasının siyaset zeminini bozduğunu savundu. Ağar, e-muhtıra ile AKP ve CHP’ye gün doğduğunu da savunarak “22 Temmuz seçimleri AKP’ye hediye edildi. Şimdi artık iktidarın göstereceği bir mazeret yoktur. DP kongreden sonra toparlanarak bu süreci geçirecektir. Millet tek şeyi mazeret üretmek olan bu hükümetten çözüm üretmesini bekliyor" diye konuştu.
    
Konuşmasında terörle mücadele konusunu da değerlendiren Ağar, “Musul’un Erbil’in meselesi Washington’da çözülmez Ankara’da çözülür dedik. Neresi yanlış bunun" dedi.
    
Ağar konuşmasını delege ve partililere “hakkınızı helal edin" sözleriyle tamamladı. Mehmet Ağar konuşmasının ardından kongre salonundan ayrıldı.

DP Genel Başkan adaylarından Nevval Sevindi adaylıktan çekildi. Sevindi, Süleyman Soylu’yu destekleyeceğini açıklarken, adaylar arasında bulunan Aytun Çıray da adaylıktan çekildi

DP’nin Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’ndaki 4’üncü Olağanüstü Büyük Kongresi devam ediyor. Kongrede adayların konuşmalarına geçilirken, ilk konuşmayı gazeteci yazar Nevval Sevindi yaptı. Sevindi, adaylıktan çekildiğini ve Soylu’yu destekleyeceğini açıkladı. Kongre’nin en güçlü adaylarından Soylu ve Erhan ise kongre salonunda delege ve partilleri birlikte selamlayarak birlik mesajı verdi.
     
-MERKEZ SAĞIN GERÇEK ADRESİ DP -

Demokrat Parti kongresinde adaylar arasında ilk konuşmayı Gazeteci Nevval Sevindi yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin ateşten bir gömlek giydiğini söyleyen Sevindi, AKP’nin merkez sağın adresi olamayacağını belirtti ve merkez sağın gerçek adresinin DP olduğunu söyledi.
    
Merkez sağın arsasının DP’ye ait olduğunu ifade eden Sevindi, “AKP merkez sağ değil, merkez sağın arsası biziz, üzerine gecekondu da kursalar o arsanın sahibi bizizö diye konuştu.

Sevindi, merkez sağın yetiştirdiği en iyi kadroların kadirşinas bilmeyen yöneticiler tarafından yitirildiğini söylerken birlik ve uzlaşma çağrısı yaptı. Kendisinin, modern, Müslüman bir Türk kadını olduğunu belirten Sevindi, Türkiye’nin modernleşme çizgisinin DP ile paralel yürüdüğünü ifade etti. "Büyük Türkiye mirası"nın DP mirası olduğunu belirten Sevindi, “Bu miras için yeniden uyanma, silkinme zamanıdırö dedi. Sevindi,konuşmasının sonunda Süleyman Soylu lehine adaylıktan çekildiğini ve Soylu’yu destekleyeceğini açıkladı.
     
-SOYLU VE ERHAN’DAN BİRLİK MESAJI-

Kongre salonuna, genel başkan adaylarından ilk olarak ÇAğrı Erhan geldi. Eşi birlikte gelen Erhan, yoğun alkış aldı. Kongrenin bir başka güçlü adayı Süleyman Soylu ise salona 12.20’de giriş yaptı. Soylu da delege ve partilerin yoğun alkışları arasında salona girdi. Soylu ve Erhan partili ve delegeleri birlikte selamlayarak birlik mesajı verdi.
     
ÇIRAY DA ÇEKİLDİ

Öte yandan Nevval Sevindi’nin ardından, adaylar arasında bulunan Aytun Çıray da çekildi. Çıray, “Kimse adına çekilmiyorum, demokrasiye inandığım için çekiliyorum. Küçük pazarlıkların siyasetçisi değilim" dedi.
    
DP’nin 4. olağanüstü kongresinde Sevindi’nin ardından kürsüye gelen genel başkan adaylarından Aytun Çıray, parti yönetimini sert bir dille eleştirdi. Emanetçi tartışmalarını “burada dublör oyunu oynanıyorö sözleriyle değerlendiren Çıray, “Eskiden bizim kongremiz demokrasi şöleni olurdu, düğün olurdu. Muhalefeti eleştirir, iktidar çözümü söylerdi. Konuşmamız gereken bayraktı, vatandı, fakirdi, fukaraydı, şehitti.

Ben bu kongrede hüzünlüyüm. Koskoca Demokrat Parti’nin büyük kongresi basında emanetçiler tartışmasına dönüşmüştür. Ben bu tablo karşısında şikayetçiyim" diye konuştu. Çıray konuşmasının sonunda adaylıktan çekildiğini belirterek “Kimse adına çekilmiyorum, demokrasiye inandığım için çekiliyorum. Küçük pazarlıkların siyasetçisi değilim" dedi.
 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious