Mehmet Ağar'a 'F Tipi' destek

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın F tipi cezaevleri konusundaki çıkışına İHD ve Mazlum-Der’den destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın F tipi cezaevleri konusunda insani yaklaşımlarla birtakım taleplerin karşılanabileceği açıklaması İHD ve Mazlum-Der’den destek gördü.

Ağar’ın sözlerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Yusuf Alataş ile Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen ANKA’nın sorularını yanıtladı.

İHD Genel Başkanı Alataş, “Söyledikleri hem söyledikleri hem söyleyen kişi açısından önemli” dedi. Ağar’ın terörle mücadele geçmişine vurgu yapan Alataş, şöyle konuştu:

SİYASETÇİ AĞAR TÜRKİYE’NİN HAYRINA

“Sayın Ağar'ın gerek bu konudaki söylemi, gerekse Kürt söylemi bize şunu düşündürüyor. Ağar daha önce bir bürokrattı. Şu anda bir siyasetçi. Bir siyasetçi olarak global bir şekilde yaklaşmak ve ona göre de politika üretmek zorunda. Bunun farkına varmış olması, bu kimliği edinmiş olması önemli ve olumlu bir şey bana göre. Bir bürokrat olarak bir emir alan devletin güvenliğine odaklanmış başka bir şey düşünmeyen kişi olmaktan çıkıp şimdi olayları her yönüyle gözetmek zorunda olan siyasetçi kimliği ile yaklaşıyor.

O yüzden sayın Ağar, cezaevlerini değerlendirirken sadece bir bürokrat gözüyle değerlendirmiyor, bir siyasetçi olarak değerlendiriyor. Bürokrat Ağar’la siyasetçi Ağar arasında çok ciddi bir fark var. Şu andaki siyasetçi Ağar'ın Türkiye’nin daha çok hayrına olduğunu düşünüyorum. Sözlerine destek veriyorum.”

AĞAR BUNU SÖYLÜYORSA HÜKÜMET DAHA FAZLASINI YAPMALI

Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen de Ağar’ın sözlerinde tutarlılık olduğuna dikkat çekerek, “Dört yıl önce de sayın Ağar bu konu ile ilgili bu ülkenin çocuklarının ölmesine seyirci kalamayız diyerek siyaset kurumunun çözüm üretmesi gerektiğine vurgu yapmıştı” dedi. Bilgen şöyle devam etti:

“İnsanların işledikleri suç ne olursa olsun cezanın medeni, ıslah edici caydırıcı niteliklerini birlikte gözeten bir infaz sistemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Elbetteki bir inatlaşma uğruna insan hayatı üzerinden politika yapılması kabul edilemez.

Sayın Mehmet Ağar’ın bunu ifade ediyor olması çok daha anlamlıdır. Bugünkü siyasi iktidarın bunlarla ilgili olumlu adım atmasını kolaylaştıran bir muhalefet tarzıdır. Ağar bir güvenlik bürokratı geçmişine sahip kişi olarak bunları söylüyorsa bugünkü hükümetin çok daha fazlasını yapma iradesini geliştirmesi gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious