Mehmet Ağar'dan F Tipi çıkışı

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, terör konusunda yaptığı “ovada siyaset” açılımı ile başlayan sürpriz çıkışlarına “F tipi”ni de ekledi. Ağar, F tipi cezaevi sisteminde düzeltme istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

F tipi cezaevlerinin yapımı konusunda “çok doğru olmuştur” diyen Ağar, bunların batı tipi bir infaz sistemi olduğuna dikkat çekti.

Ağar, “Ama şimdi burada bir problem varsa bunu da yok görebilmek mümkün değildir” dedi. Bir programda konuşan Ağar, bu yöndeki bir soruyu yanıtlarken “İnsanlar farklı konularda suçlu olabilirler. Cezaevine de girebilirler. Sonuçta herkes bizim vatandaşımızdır” dedi. Ağar, şöyle konuştu: “Buralarda belki biraz insani motiflerde eksiklik varsa bunu gidermek lazım. F tipi cezaevlerinin ortaya koyduğu tablo ve gereklilik şudur. Cezaevleri müşterek yaşam alanı haline geldiği vakit buradaki süreç yeniden suçluyu üreten mekanizmalar halinde gelişiyor.
Şimdi bu hücre tipi dolayısıyla ortadan kaldırıldı. Ama zaman zaman insanları bir araya gelmek istiyorlarsa kontrollü bir şekilde bunu getirmek lazım.
İnsani birtakım talepleri de yok farz edebilmek mümkün değil. Bugünün şartlarında artık bu problem önemli ölçüde geride kaldı. Burada insani yaklaşımlarla birtakım talepleri karşılamak imkanı varsa ki olabilir diye düşünmek lazım. Böyle yapmak lazım. Bundan dolayı insanların ölümlerine filan göz yummamak lazım. Açlık grevlerini filan ortadan kaldırıcı birtakım yaklaşımlar sergileme imkanımız varsa bunları sergilememiz lazım. Geçmişte daha farklı düşünüyorduk bugün böyle düşünüyoruz. Yarın daha ileri seviyede düşünmemiz lazım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious