Mehmet Akif 12 Mart'ta anılacak

  • Giriş : 07.03.2008 / 10:30:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 10:35:18

Kültür Bakanlığı, İstiklal Marşının şairi Mehmet Akif Ersoy'un marşın kabul edildiği 12 Mart'ta geniş çapta anılması için bir yönetmelik yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstiklal Marşının şairi Mehmet Akif Ersoy, marşın kabul edildiği 12 Mart'ta tüm yurtta düzenlenecek birçok etkinlikle anılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstiklal Marşının kabul edildiği gün olan 12 Mart'ta yapılacak olan etkinliklere geniş çapta ve sistemli bir şekilde tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil kuruluşların katılımının sağlanması amacıyla bir yönetmelik yayınladı.

-MERKEZ YÜRÜTME KURULU OLUŞTURULACAK-

Resmi Gazetede yayınlanan "İstiklal Marşı'nı Anma Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Hakkındaki Yönetmeliğe" göre yapılacak faaliyetleri yürütmek ve koordine etmek amacıyla Merkez Yürütme Kurulu oluşturulacak. Kurul, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı veya yardımcısının başkanlığında; Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü üst düzey temsilcileri ile Başkan tarafından belirlenecek ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşacak. Kurula, başkanın çağrısı üzerine diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da temsilci katılabilecek. İllerde ve ilçelerde de oluşturulacak yürütme kurulları 12 Mart'ta, konferans, seminer, sempozyum ve panel gibi bilimsel toplantılar; şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları ile ödül törenleri; seyirlik sanatlar ve müzik dinletileri; sergiler; İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy'un fikir, sanat ve şahsiyeti ile ilgili yayınlar ve benzeri etkinlikler düzenleyecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious