Mehmet Âkif'in Mısır'da kaldığı bina yıkılmak üzere

Mehmet Âkif'in Mısır'da kaldığı bina yıkılmak üzere.11673
  • Giriş : 14.01.2008 / 15:23:00

Mehmet Âkif Ersoy'un 1923 yılında Mısır'a ilk gidişinde bir yıl süreyle misafir olarak kaldığı Prens Abbas Halim Paşa'ya ait saray, harabe halde yıkılmayı bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstiklâl Marşı şairi Mehmet Âkif Ersoy, Mısır'a iki kez gitti. Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın torunlarından Prens Abbas Halim Paşa'nın davetiyle gerçekleşen ilk ziyaretinde Paşa'nın Kahire'nin banliyö semti Helvan'daki sarayında kaldı. 1925 yılındaki ikinci gidişinde yine Helvan'da tek katlı bir eve yerleşti. 1936'da İstanbul'a dönen Âkif, yedi ay sonra hayata veda etti. Mehmet Âkif'in 11 yıl ikamet ettiği Helvan'daki ev, halen ayakta. Fakat evin mirasçıları bir müteahhit ile anlaşıp buraya apartman yaptırmayı planlıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri bakanlığı döneminde Abdullah Gül, bu evin satın alınması için talimat vermişti. Ancak bu konuda olumlu bir netice alınmadı.

Mehmet Âkif Ersoy'un misafir olarak kaldığı saraya ise Hidiv ailesine ait bütün mallarla birlikte el konuldu. Uzun yıllar Helvan Belediyesi tarafından kullanılan bina yıkılma tehlikesi olduğu için boşaltılarak Mısır Tarihî Eserler Kurumu'na bağlandı. Yıllardır tamirat görmeyen bina, halen metruk halde bekliyor.

Mısır, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın ise 28 Ocak'ta gerçekleştirecekleri ziyaretler ile Türkiye'nin gündeminde. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir mektup gönderen Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Cemal Çiftcigüzeli, Âkif'in Kahire'deki evinin satın alınarak 'Türk kültür merkezi' haline getirilmesini istedi. Çiftcigüzeli, mektubunda, Helvan'daki ev Türk kültür merkezi haline getirildiği takdirde Mısır'da okuyan Türk öğrenciler ile Türkçe eğitim veren fakültelerdeki öğrenciler için bir cazibe merkezi oluşturulabileceğini ifade etti. Mısır'da yaşayan Türkler de Mehmet Âkif'in ömrünün 11 yılını geçirdiği evin yerine apartman yapılmak istenmesinden ve misafir kaldığı sarayın yıkılacağı günü beklemesinden rahatsızlık duyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious