Mehmet Ali Ağca'yı sorgulamak isteyenler var!

Mehmet Ali Ağca'yı sorgulamak isteyenler var!.12720
  • Giriş : 14.12.2007 / 23:43:00

Polonya'daki Ulusal Hafıza Enstitüsü savcıları, M.Ali Ağca'yı sorgulamak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polonya'daki Ulusal Hafıza Enstitüsü (UHE) savcıları, terörist M.Ali Ağca'yı sorgulamak istiyor. Komünist ve nazi suçlarını araştıran kurumun yetkililerinden Eva Koj, TVP1 kanalında bu akşam konuşurken, İtalyan adaletinin, 1981 yılında papaya yönelik suikast girişimiyle ilgili verdiği belgeleri Ağca'nın söyleyecekleriyle karşılaştırmak istediklerini ve bu amaçla Türkiye'ye gitmek istediklerini söyledi.

Enstitü, Papa 2. Jean Paul'ü hedef alan suikast girişiminde istihbarat servisinin rolünü 2006 haziranından bu yana araştırıyor. İtalya, papa suikastıyla ilgili olarak yaklaşık binlerce sayfa belgenin ilk kısmını geçen hafta Polonya'ya vermişti. İkinci bölüm ise, seneye teslim edilecek.

Koj, belgeler alındıktan sonra, soruşturmalarının bizatihi suikastı hedef almadığını belirtmiş ve gizli servislerin bu işte parmağı olup olmadığını araştırdıklarını söylemişti.

Suikast girişimi nedeniyle İtalya'da yıllarca cezaevinde kalan Ağca, papa tarafından affedildikten sonra İpekçi cinayeti ve eski bir banka soygunu nedeniyle mahkumiyetini çekmesi için 2000 yılında Türkiye'ye iade edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious