Mehmet Ali Alabora'dan 'Çevre Bey'

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Tiyatro ve sinema oyuncusu Mehmet Ali Alabora son filmi 'Çevre Bey'de oynadığı başrol için hazırlanıyor. Bu hazırlıkta ne kostüm ne de makyaj var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sahnenin çekilebilmesi için vücuduna hareket algılayıcı alıcılar yerleştiriliyor. Çünkü film Türkiye'de ilk defa kullanılan bir teknikle, üç boyutlu olarak ve 'motion capture' yani hareket yakalama teknolojisi ile çekiliyor.

Bu teknik daha önce 'Kutup Ekspresi' filminde Tom Hanks'e uygulanmıştı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Fehmi Gerçeker'in üstlendiği ve ilkokul çağındaki çocuklara çevre bilinci aşılamak amacıyla hazırlanan 'Çevre Bey' adlı animasyon filmde Mehmet Ali Alabora, süper kahraman Çevre Bey'i canlandırıyor.

Mehmet Ali Alabora da önceden seslendirdiği Çevre Bey karakterine göre rol yapıyor ve her hareketi tek tek bilgisayara kaydediliyor.

Alabora, "Çizgi filmlerde referans oluşturması için senaryo seslendirmesi önceden yapılıyor" dedi.

'Çevre Bey' filminin seslendirmesini Mehmet Ali Alabora, Gazanfer Özcan, Savaş Dinçel, Settar Tanrıöver, Mustafa Alabora ve Zeynep Irgat yaptı. Çocuk karakterlerin sesleri ise Ayberk Koçar, Ece Bostancı, Sina Develioğlu ve Ahmet Çetindemir'e ait.

Yapımcı ve yönetmen Gerçeker de "Filmin bütün karakterlerinin çizimleri hazır... Sırada vücut ölçüsü olarak uygun modellerden tek tek alınacak hareketlerle bu çizimlerin birleştirilmesi var. Filmde sadece 'Çevre Bey' karakterinin hareketleri, birebir onu seslendiren Mehmet Ali Alabora üzerinden alınıyor. Diğer karakterlere ise başka modeller hayat verecek" dedi.

'Çevre Bey', Eylül 2007'de tamamlandığında 30 dakikalık bir animasyon film olacak ve ilkokullardaki küçük izleyicilerle buluşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious