Mehmet Ali Birand darbe yanlısı gibi görünüyor!

Mehmet Ali Birand darbe yanlısı gibi görünüyor!.10880
  • Giriş : 24.05.2008 / 12:23:00
  • Güncelleme : 24.05.2008 / 12:35:12

Kanal D Anahaber Bültenin Anchorman'ı Birand, Posta Gazetesi'ndeki köşesinde bakın ne yazdı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP boyun eğmeme kararında

Yargıtay Başkanlarından sonra Danıştay’ın da hükümete karşı açıklaması, cepheleşmeyi arttırdı. Ancak benim dikkatimi çeken, AKP’nin Otağtepe Kriterlerine uyup, sert tutum sergilemesi, olası bir tren kazasının çok kanlı sonuçlanabileceğini gösteriyor.

Bir işin çivisi çıktı mı, bir daha düzeltebilmek çok güç oluyor.

Ah, şu yüzde 47’lik seçim sonucu birilerinin başını döndürmeseydi, işler çok daha kolay olacaktı. Ancak şimdi tırmanma sürüyor.

En son olay, Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun muhtıra tadındaki açıklaması, ardından da Danıştay’ın verdiği destek. Artçı sarsıntıları devam ediyor. Tam bir cepheleşme yaşanıyor.

Devlet Kurumlarının görüşlerini açıklamalarını ben doğal karşılıyorum. Ancak bu defaki bildirinin dili ve yazılış şekli son derece sertti. Bir Devlet Kurumunun sınırlarını aşmıştı. Karar verici konumdaki hükümeti böylesine yerden yere vurulması, bildirinin haklı yönlerini de gölgeledi.

Teker teker incelediğinizde, Yargıtay Başkanlar Kurulunun özellikle iki noktada haklı bir serzenişte bulunuyor.

Bunlardan biri, hükümetin yargı reformunu, bir defa görüş dahi almadan AB yetkililerine vermesidir.

Bu konuda kullanılan katı kelimeler dikkate alınmazsa, Yargıtay Başkanları haklılar. Böyle bir diyalog yararlı olurdu.

Diğeri de, Yargıtay Başsavcısına yönelik tehditler, sert eleştiriler.

Gerçekten de, katılırsınız veya katılmazsınız, ancak Yargıtay Başsavcısı’nın açıkça hedef gösterilmesi hiç doğru olmamıştır.

Madalyonun öbür yüzü ise, Yargıtay Başkanlarına hak verdirtmiyor. Zira bu kurum, siyasi hükümete neleri yapabilecek ve neleri yapamayacağı dersi veriyor. Yani siyasi bir yaklaşım sergiliyor. “Ben sana karışırım, sen bana karışamazsın” deniyor adeta...

Yargıtay ve Danıştay’ın açıklamalarına karşı, AKP tepkisi de çok sert. Hükümet, 27 nisan 2007’deki Genelkurmay bildirisine karşı gösterdiği tutumun aynısını, bu defa yargıya karşı tekrarlıyor. Otağtepe kriterleri uygulanıyor.

Erdoğan “boyun eğmemek- teslim olmamak” konusunda son derece kararlı görünüyor. Bazı devlet kurumlarına mesaj yollanıyor: “Tepki veya darbeye karşı çok sert tepki gösteririm. Şapkamı alıp gitmem”.

İlginç bir gelişme izliyoruz.

Bir süre öncesine kadar, Türk Silahlı Kuvvetleri ön plana çıkar, eleştirilere aldırmadan, demeç veya internet sitesi aracılığıyla eleştirilerini sıralardı. Oysa bir süredir suskunlar.

Genelkurmay’dan tık çıkmıyor.

Anlaşılan, Yargı ön plana çıkınca, TSK kendini geri plana çıktı ve beklemeyi tercih etti. Bakalım, Anayasa Mahkemesinin kararına kadar ve kararından sonraki süreçte daha neler göreceğiz.

POSTA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious