Mehmet Ali Şahin temkinli konuştu

Mehmet Ali Şahin temkinli konuştu.9978
  • Giriş : 26.07.2008 / 19:23:00
  • Güncelleme : 26.07.2008 / 19:00:55

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Ergenekon" iddianamesiyle ilgili olarak, "Bizim savcılarımız ve hakimlerimiz hiç kimsenin hasımı değildir, hiç kimseyi de hasım olarak görmezler." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Ergenekon" iddianamesiyle ilgili olarak, "Bizim savcılarımız ve hakimlerimiz hiç kimsenin hasımı değildir, hiç kimseyi de hasım olarak görmezler. Onlar sadece yasaların kendilerine verdiği görevleri ifa ederler" dedi.

Adalet Bakanı Şahin, memleketi Karabük'ün Ovacık ilçesinin Ekincik köyüne ziyarette bulunarak, hemşehrilileri ile buluştu.

Ekincik Köyü'nde babasının evinde gazetecilere yemek veren Şahin, burada soruları yanıtladı.

Şahin, AK Parti'nın kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin tabi olduğu kendi yasası, Türkiye'nin tabi olduğu uluslararası sözleşmeler bağlamında davayı görüşeceğini ve bu doğrultuda karara bağlayacağına inandığını söyledi.

"Davanın sonucuyla ilgili Türkiye açısından bir endişe taşımıyorum" diyen Mehmet Ali Şahin "Bu dava Türkiye'de demokratik standartları daha da yükselterek sonuçlanacaktır. Bu dava siyasetin özgürlük alanını daha da genişleten bir sonuçla neticelenecektir" diye konuştu.

Şahin, dava açıldığında da şimdi de aynı düşüncelere sahip olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin, "Bu düşüncelerinizden partinin kapatılmayacağına inandığınızı mı dile getirmek istiyorsunuz?" sorusuna Şahin, "Bunun dışında bir yorum yapmıyorum, söylediğim sözlerin her birini istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz" yanıtını verdi.

Adalet Bakanı Şahin, "Ergenekon" iddianamesiyle ilgili sorular üzerine, iddianameyi henüz okumadığını söyledi.

İddianamenin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca kitap haline getirildiğini, iki cilt olacağını ve iddianamenin taraflara ve avukatlarına kitap halinde teslim edileceğini bildiren Şahin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in dün kendisini aradığını, iddianamenin mahkemece kabul edildiğini söylediğini kaydetti.

İddianamenin içeriğiyle ilgili bilgileri dün akşam haber bültenlerinden öğrendiğini kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

"Benim için de sürpriz olan bir iddia ve bu iddiaya dayalı delillerle karşılaştım. Bu kadar önemli görevlerde bulunmuş kişilerin bu tür iddialara muhatap olması kişisel olarak, bir vatandaş olarak beni üzmüştür. Türkiye bir hukuk devletidir, Türkiye'de kurallar vardır, bu kurallara herkes uyacak. Kurallara uymamanın müeyyideleri vardır, müeyyidelerin de uygulamasını bağımsız yargı organlarımız yapacak. Bizim savcılarımız ve hakimlerimiz hiç kimsenin hasmı değildir, hiç kimseyi de hasım olarak görmezler. Onlar sadece yasaların kendilerine verdiği görevleri ifa ederler. Böyle bir iddianameyi hazırlayan ve aylardır çalışan savcı arkadaşlarımız hukukun gereğini yerine yerine getirme çabası içerisindeler. Dün iddianameyi kabul eden 13. Ağır Ceza Mahkemesinin başkan ve üyeleri de aynı şekilde hukuk çerçevesinde kendi görevlerini yapıyorlar. Yargılama yapılacak sonuç ne olacak hep birlikte göreceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*