Mehmet Ali Şahin: Üniversitesiz il kalmayacak

Mehmet Ali Şahin: Üniversitesiz il kalmayacak  	.9978
  • Giriş : 04.03.2008 / 17:28:00

Şahin, ''60. Hükümet olarak kararlıyız; dönemimizde üniversite olmayan il kalmayacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''60. Hükümet olarak kararlıyız; dönemimizde üniversite olmayan il kalmayacak'' dedi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan'a üniversite kurulmasını öngören kanun teklifinin zamanında Komisyonlarda görüşülmediği için doğrudan Genel Kurul gündemine alınması için önerge verdi.

Öğüt, Ardahan nüfusunun 112 bine düştüğünü kaydederek, bölgeye yatırım gitmediğini, bunun için halkın göç ettiğini söyledi.

Ensar Öğüt, üniversite kurulması halinde Ardahan'ın kaderinin değişeceğini savundu.

AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya da kendi imkanlarıyla Ardahan'a 400 öğrenci kapasiteli yurt ile yüksek okul yaptırdığını belirtti. İnsana ve eğitime yatırımın AK Parti'ye nasip olduğunu ifade eden Kaya, CHP'li Öğüt'ün önergesine destek verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz ise üniversitelerin bölge kalkınmasına etkilerine dikkati çekerek, 1992'de il olan Ardahan'da vilayet ve emniyet binalarının bulunmadığını, geçici binalarda hizmet verildiğini anlattı.
Hükümet adına söz alan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise AK Parti hükümetleri döneminde büyük çoğunluğu devlet olmak üzere 40 civarında üniversite kurulduğunu, bunun da AK Parti iktidarının eğitime verdiği önemden kaynaklandığını söyledi.

Üniversitesi olmayan 9 il bulunduğunu kaydeden Şahin, ''60. Hükümet olarak kararlıyız; dönemimizde üniversite olmayan il kalmayacak. Bunun için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. 9 ile üniversite kurulmasına ilişkin tasarı huzurunuza gelecek'' diye konuştu.

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN UYGULAMALARI...-

Genel Kurulda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının uygulamalarına ilişkin gündemdışı söz alan CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, Ankara'nın su sorunuyla ilgili verdiği soru önergesine, ''Su sorunu yaşanmamıştır'' cevabı aldığını, bu cevabı kınadığını söyledi.

Ankara'da son 3 yıldır 1 metrelik metro çalışması yapılmadığını öne süren Akıncı, ''Yandaşlar zengin edilecek diye üst geçit, alt geçit yapılıyor. ASKİ, taşeron firmalara teslim edildi. Melih Gökçek, 'Metroyu merkezi hükümet yapsın' diyor; kaynaklar çar çur edildi'' diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Türkiye'nin en borçlu belediyesi olduğunu ileri süren Akıncı, ''Ankara halkının ödediği vergiler nereye gidiyor? Doğalgazı peşin parayla satıp Botaş'ı bile batırdı. Kimsenin aşkıyla meşgul değiliz, belediyelerin denetlenmesini istiyoruz. Genel Müdürün ne halt yediğini araştırmayacak mısınız? Fakir fukaranın hakkını sormayacak mısınız?'' diye sordu.

AK Parti Mardin Milletvekili Mehmet Halit Demir de GAP için en fazla ödeneğin AK Parti Hükümetleri döneminde ayrıldığını belirterek, bu projenin bitmesi halinde bölgedeki 3 milyon kişiye iş istihdamının sağlanacağını söyledi.

Genel Kurulda, MHP'nin gündeme ilişkin önerisi görüşülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious