Mehmet Ali Şahin'den Şevket Kazan'a cevap

Mehmet Ali Şahin'den Şevket Kazan'a cevap.9978
  • Giriş : 10.06.2008 / 14:19:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:18:49

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti'nin, her zaman birlik ve bütünlük içinde bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şahin, TBMM'de AK Parti TBMM grubu öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın ''senato'' önerisine ilişkin soruları, ''Hiç bu konulara girmem'' diyerek yanıtlamayan Şahin, bakanlığın faaliyetleri konusunda sorulara cevap vereceğini söyledi. Şahin, AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın ''Askıya alıcı veto'' önerisine ilişkin soruları yanıtlarken, ''İyimaya, çok çalışkan, üretken bir arkadaşımızdır. Üretenlerin, çalışanların, yeni yeni fikirler ortaya koyanların bu çalışmalarına saygı duyuyorum. Ama önerisiyle ilgili olumlu-olumsuz değerlendirmede bulunmayacağım. Kim, kafa yorar, okur, araştırırsa, ona saygı duyuyorum. Ama lehinde veya aleyhinde bir beyanda bulunmam'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Bir milletvekilinizden de 'AK Parti'nin reddi hakim hakkı doğmuştur' diye bir açıklama geldi? Bu aşamada, AK Parti'nin böyle bir hakkı var mı?'' diye sorması üzerine Şahin, ''Kişisel görüşlerdir bunlar'' dedi. (A) Milli Futbol Takımına, yarın İsviçre ile yapacağı karşılaşmada başarılar dileyen Şahin, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, ''Elindeki en ideal kadroyu sahaya sürdüğünü düşünüyorum. Rakibimiz (Portekiz) çok güçlüydü'' diye konuştu.

Yazılı sınav ve mülakatta başarılı olan, ancak yazılı sınavının puanlama sistemindeki değişiklik dolayısıyla başarısız sayılan 114 adli yargı hakim ve savcı adayın atamasını öngören kanun teklifine ilişkin soruları yanıtlayan Şahin, teklifin ele alındığı toplantıya programı dolayısıyla katılamadığını anımsattı. Şahin, ''Eğer komisyon, onu tekrar gündemine alırsa, müsait olduğumda hükümet adına katılacağım. Konuyu, komisyonun takdirine bırakmayı düşünüyorum'' dedi. -ŞEVKET KAZAN'IN AÇIKLAMALARI-

Şahin, ''Şevket Kazan, 'Bizi, ikiye böldüler, şimdi ettiklerini buluyorlar' diye açıklama yaptı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, AK Parti'nin, her zaman birlik ve bütünlük içinde bulunduğunu söyledi. ''Hele şu anda birlik ve bütünlüğünü muhafaza etme konusunda en doruk noktadadır. Hiç kimse bir takım arayışlar içinde olmasın'' diyen Şahin, ''Bu açıklamanın, geçmişteki bir yol arkadaşınızdan gelmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna da ''Rakip bir siyasi partinin mensubunun böyle bir açıklama yapması siyasetin bir gereğidir'' karşılığını verdi. -TÜRK TİCARET KANUNU TASARISI-

Şahin, Türk Ticaret Kanunu Tasarının Meclis tatile girmeden Genel Kurulda ele alınacağını ifade etti. ''Meclisin çalışmalarının uzaması ihtimali var mı?'' sorusu üzerine Şahin, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmelerin uzaması durumunda, Meclisin tatile girmesinin de gecikebileceğini söyledi. Başka bir soru üzerine de Adalet Bakanı Şahin, bir hükümlünün, cezaevi ikinci müdürünü tabancayla vurması olayının araştırılması için talimat verdiğini bildirdi. Şahin, ''İkinci müdürün vurulmasından daha vahimi, o tabancının oraya nasıl girdiğidir'' dedi.


 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious