Mehmet Ali Talat, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı kabul etti

Mehmet Ali Talat, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı kabul etti.11519
  • Giriş : 26.03.2008 / 13:07:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:09:16

Büyükanıt da adil ve kalıcı barışın nasıl olacağının iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türk askerlerinin adada uluslararası garanti ve ittifak anlaşmalarıyla görev yaptığını, adil ve kalıcı bir barış sağlanıncaya kadar da bu görevini yerine getirmeye devam edeceğini söyledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da adil ve kalıcı barışın nasıl olacağının iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı

Talat, resmi davetlisi olarak ülkeye gelen Orgeneral Büyükanıt'ı kabul etti.

Kabulde ilk konuşmayı yapan Orgeneral Büyükanıt, KKTC'de olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Türkleri ve KKTC'nin geleceğe emin adımlarla ilerlemesini istediklerini söyledi.

"Hep kalıcı ve adil barıştan bahsedildiğini" kaydeden Büyükanıt, bir barışın nasıl adil ve kalıcı olacağının iyi bilinmesi gerektiğini belirterek şöyle dedi:

"Mutlaka Sayın Cumhurbaşkanı (Talat) dahil olmak üzere, KKTC'yi yönetenler nasıl bir barışın adil ve kalıcı olduğunu şüphesiz biliyorlar, bundan şüphemiz yok, Türkiye'deki yetkililer de biliyor. Ama bunun temin edilmesi lazım. Muhataplarının bunu iyi anlaması lazım. Yani Kıbrıs'ın güney kesiminin bunu iyi anlaması lazım."

Türk askerinin Kıbrıs'ta barış için bulunduğuna, 1974'ten beri de barışı sağladığına dikkati çeken Orgeneral Büyükanıt, "adil ve kalıcı barış sağlanana kadar bu kutsal görevin devam edeceğini" vurguladı.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, "Türk askeri Kıbrıs Türkü için buradadır, güvenliği için buradadır. Bu güveni de sağlamıştır, sağlamaya da devam edecektir" diye konuştu.

Orgenaral Büyükanıt, Kıbrıs Türk halkına sevgi ve selamlarını da iletti.

-TALAT: "BİRAZ GEÇ OLDU, AMA GÜÇ OLMADI"-

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Büyükanıt'a "Hoş geldiniz" diyerek başladığı konuşmasında, "Sizi aramızda görmek büyük bir mutluluk, bizim için. Biraz geç oldu, ziyaretiniz ama güç olmadı" ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerinin adada KKTC'nin güvenliği için her türlü görevi ve çabayı ortaya koyduğunu belirten Talat, "Kıbrıs'ta herhangi bir gerginlik olmaması için, Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin tehlikeye girmemesi için canla başla çalışıyor, görev yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, KKTC'ye bu desteği verirken, uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan güç ve desteğiyle bu görevi yerine getiriyor" diye konuştu.

Türk askerlerinin adada uluslararası anlaşmalara dayalı görevlerini yerine getiriğine işaret eden Talat, şöyle devam etti:

"Garanti ve ittifak anlaşmalarında yer alan görevini yerine getiriyor. Sizin de vurguladığınız gibi, adil ve kalıcı bir barış sağlanıncaya kadar da bu görevini yerine getirmeye devam edecektir. Yani hedef de adil ve kalıcı bir barıştır. Aynen bizim ortaya koyduğumuz gibi, aynen bizim gelişmeye çalıştığımız gibi... Türkiye hükümetiyle birlikte üzerinde çalıştığımız hususlarda Türk Silahlı Kuvvetleri de bizlere destek veriyor. Bundan dolayı tüm samimiyetimizle size teşekkür ediyoruz, Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür ediyoruz. Tekrar burada bulunmanızdan dolayı duyduğum büyük memnuniyeti ifade etmek istiyorum."

Görüşmede KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile Orgeneral Büyükanıt, birbirlerine karşılıklı olarak plaket takdim etti.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt KKTC'de

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın resmi davetlisi olarak, temas ve incelemelerde bulunmak üzere KKTC'ye geldi.

Hava kuvvetlerine ait özel bir uçakla Ercan Havaalanına inen Orgeneral Büyükanıt'ı KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, diğer tümen komutanları ve ilgililer karşıladı.

Yaşar Büyükanıt'ın VIP salonu dışında Atatürkçü Düşünce ve çeşitli muharip derneklerin temsilcilerinden oluşan kalabalık bir grup karşıladı. Grup, ellerinde Türk ve KKTC bayrakları ve Atatürk posterleriyle Orgerenal Büyükanıt'a sevgi gösterisinde bulundu.

Grup, ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''Laikliğin kalesi yıkılmayacak'', ''Türküz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz'', ''Ordu gençlik el ele, tam bağımsız Türkiye'', ''Atatürk'ün gençliği görev başında'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Askere uzanan eller kırılsın'', ''Kıbrıs Türk'tür, Türk kalacak'', ''Kahrolsun PKK'', ''Her şey vatan için'', ''Her Türk asker doğar'', ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' sloganları attı. Orgeneral Büyükanıt, aracına binmeden önce kalabalığı selamlayarak teşekkür etti.

Orgeneral Büyükanıt, bugün Cumhurbaşkanı Talat, Meclis Başkanı Ekenoğlu, Başbakan Soyer tarafından kabul edilecek. KKTC'nin birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kurttekin'i ziyaret edecek. Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bugün ayrıca Girne Boğaz Şehitliğini ziyaret edecek.

Bu arada Orgeneral Büyükanıt'ın ziyareti nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındığı gözlendi. Büyükanıt, havaalanından Lefkoşa'ya giderken yol boyunca bazı araçlardan korna çalınarak sevgi gösterisi yapıldığı da görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious