Mehmet Ali Talat: "Ban Ki-mun insiyatif alsın"

Mehmet Ali Talat:
  • Giriş : 06.03.2008 / 21:42:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye ile birlikte bir an önce Kıbrıs sorununun çözümünü istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye ile birlikte bir an önce Kıbrıs sorununun çözümünü istediklerini belirterek, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan müzakerelerin başlaması için inisiyatif almasını beklediklerini söyledi.

Kıbrıs sorununun çok uzadığını ve zaman kaybına mahal olmadığını belirten Talat, 2008 yılı sonuna kadar çözümün hala mümkün olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmek için bu sabah gittiği Ankara'dan dönüşünde Ercan Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyen Talat, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümü için üzerine düşen her türlü çabayı yapmaya hazır olduğunu, hazır olmaya devam edeceğini kaydetti.

Kıbrıs'ta bütünlüklü görüşmelerin BM Genel Sekreteri'nin inisiyatif almasıyla mümkün olduğunu ifade eden Talat, müzakerelerin başlamasının en güçlü ve en sağlam güven artırıcı önlem olacağını vurguladı.

Ankara ile aralarında görüş farklılığı olmadığını belirten Talat, bir soru üzerine, Ankara'daki değerlendirme toplantısında limanlar konusunun gündeme gelmediğini, Türkiye'nin o konudaki tutumunun belli olduğunu söyledi.

Rum seçimleri ve yeni durum

Talat, Kıbrıs Rum kesiminde yapılan seçimlerde, çözüm istemediği kesinleşen birliderin yerine Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen bir liderin seçildiğini ve yeni bir durum ortaya çıktığını, bunun da kendilerini umutlandırdığını kaydetti.

Talat, "Gerekli hazırlıkları kendiiçimizde yaptık, Türkiye'de bunun koordinasyonunu gerçekleştirdik bugün. Önümüzdeki döneme hazırlandık. Türkiye de, biz de Kıbrıs sorununun biran önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Bir an önce bütünlüklü çözüm müzakerelerinin başlamasını istiyoruz" dedi.

2008 yılı sonuna kadar çözüme ulaşmanın mümkün olduğunu belirten KKTC Cumhurbaşkanı Talat, çözüm için BM'nin ortaya koyacağı çabaya Türk tarafı olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, bir soru üzerine, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile 17-24 Mart arasında görüşmeyi, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michalle Möller aracılığıyla kendilerinin önerdiğini belirterek, o tarihten önce kendisinin İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) toplantısına katılacağını, Hristofyas'ın da Brüksel'de olacağını hatırlattı.

Önerilerinin kabul gördüğünü ifade eden Talat, birkaç gün içinde görüşme olmazsa belirtilen tarihler arasında görüşeceklerini söyledi.

Talat, bir soru üzerine, Ankara'nın, Hristofyas'ı kendilerinden dinlediğini, çünkü Hristofyas'ı tanıyanın kendileri olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Talat, güven artırıcı önlemler olup olmadığı sorusu üzerine de kendilerinin güven artırıcı önlemleri BM Genel Sekreteri'ne sunduklarını, bunu görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Talat, Kıbrıs'ta eksik olanın, güven artıcı önlemlerin olmayışı değil, Kıbrıs sorununu çözme isteksizliği olduğunu vurguladı. Talat, en güçlü, en sağlam güven artırıcı önlemin, müzakerelerin başlaması olduğunun altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious