Mehmet Ali Talat: ''Bizden kaynaklanan bir şey yok"

Mehmet Ali Talat: ''Bizden kaynaklanan bir şey yok
  • Giriş : 04.04.2008 / 16:03:00

Talat, Lokmacı kapısında yaşanan gelişmeleri, ''eski engellemelerin bugüne yansıması'' olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Lokmacı kapısında dün gece yaşanan gelişmeleri, ''eski engellemelerin bugüne yansıması'' olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Talat, ''Bizden kaynaklanan bir şey yok. Münferit bir olaydı. Normal karşılamamız lazım. Biz sakince işimizi yapalım'' diye konuştu.

Talat, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, Lokmacı kapısında dün gece yaşananlarda, Kıbrıs Türk tarafından kaynaklanan bir sıkıntı olmadığına işaret ederek, Rum tarafının, eski engellemelerin bugüne yansımaları biçiminde tepkiler ortaya koyduğunu kaydetti.

Talat, ''Bunu normal karşılamak lazım. Ben sorunun çözümlendiğini düşünüyorum. Kötü bir gelişme, olumsuz bir gelişme olmayacağını düşünüyorum. Bence sakince işimizi yapalım. Kim suçludur, kim kabahatlidir tartışmalarına girmeye gerek yok'' dedi.

Lokmacı kapısında yaşananların, başlayan yeni sürece etkilerinin sorulması üzerine Talat, ''Sanmıyorum. Bu münferit bir olaydı'' ifadesini kullandı.

Askeri bölgeye çok yakın olan bölgede gece eylem ya da gösteri yapmanın yasal olmamasından dolayı polisin müdahale ettiğini kaydeden Talat, benzeri bir olayın tekrarlanacağını sanmadığını söyledi.

Talat, eylemi yapanların art niyetli olmadığına inandığını belirterek, ''Kalabalığı ve medya ilgisini dikkate alarak kendi seslerini duyurmak istediler. Dolayısıyla sorun tatlılıkla aşıldı'' dedi.

-TÜRK MUSEVİ CEMAATİYLE TEMAS-

Açıklamasında, İstanbul ziyaretini de değerlediren Talat, İstanbul'da, Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonların kaldırılabilmesi için çok ciddi çalışmalar yapan Türk Musevi Cemaati yöneticileriyle bir araya geldiğini söyledi.

Bir ABD ziyaretinde Amerika'daki Yahudi toplumuyla temaslarda bulunduğunu ifade eden Talat, bu cemaatin destek ve katkılarını almaya devam edeceklerini belirtti.

-TÜSİAD'DAN DESTEK TALEBİ-

KKTC Cumhurbaşkanı Talat dün akşam da TÜSİAD istişare ve yönetim kuruluyla yemekte bir araya geldiğini belirtti.

Kıbrıs sorununun son durumunu, Türkiye'nin AB sürecini ve Kıbrıs'ta başlayan yeni süreci konuştuklarını kaydeden Talat, TÜSİAD'dan sürekli olarak Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılması konusundaki çalışmaları devam ettirmesini istediklerini ve olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious