Mehmet Barlas'tan spiker olur mu?

Mehmet Barlas'tan spiker olur mu?.12302
  • Giriş : 25.04.2008 / 20:28:00

Tamam, Mehmet Barlas 66’lık duayendir. Tamam Barlas’ın kemik bir hayran kitlesi vardır. Tamam, Platon’un dediği gibi tecrübeler konuşurken, tahminler susmalıdır. O da bir tecrübe adıdır ve konuşmalıdır!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tamam da Mehmet Barlas spiker değildir! Olmamalıdır da! Ekranı güne hazırlamak ayrı, hazırlananları satmak ayrıdır. Halı tezgahtarı halı dokuyamaz çoğunlukla, hastane müdürü genelde doktor değildir; ya da pastacı kasaya bakmaz!

Bizim işte ne değişiyor da herkes her şeye saldırıyor ve her şeyi yapabileceğini sanıyor anlaşılmıyor. Elbette Ali Kırca yukarıdaki cümlelerimizi yalanlıyor ve elbette hem hazırlayan hem sunan olunabildiğini kanıtlıyor. Ama bunlar istisna!

Habercilik gibi, bir haberi sunmak da ayrı bir eğitim ve terbiye işidir. Sinema filmini eleştirenler illa ki yönetmen değiller yani. Bir film eleştirmeninin eline kamera verseler belki de görüp göreceği en kötü filmi çekecektir. Tabii her ihtimalin olduğunu varsayan anlayış içinde harikalar da yaratabilir.

Ali Kırca örneğine dönersek, O “haberi satmayı bilen adam”dır. Uğur Dündar müthiş gazetecilik yapar, prestijine yakışıklılığını da ekleyerek harika bir tv imajı ortaya koyar. Mehmet Barlas ise geniş sütunların ve fikir gazeteciliğinde üstattır.

İlk iki isme bakılırsa; diksiyonlarından, alımlılıklarına ekranı neden süslemeleri gerektiğini anlamak zor olmaz. Zaten, reyting yarışı sonuçları da bu gerçeği gözler önüne koyuyor. Mehmet Barlas’ın ise ismi dışında haberi izletecek dikkat çekici hiçbir tarafı yok. Daha önce yaptığı Emre Kongar’lı tartışma programında, O’nun alışıla gelinen monoton vurgusu kimseyi rahatsız etmiyordu belki ama, şimdi durum farklı. Haber bültenlerinde ölenler, yaralananlar; dramlar, trajediler var. Mehmet Barlas hep aynı şekilde, artikülasyondan yoksun bir tarzda haberleri verirken haberin anlattığı duyguları bize aktarmada yetersiz kalıyor. Çok statik! Yani durağan ve fazla sakin. Mehmet Barlas’ın bir gazeteci olarak belki de; tartışma programları ve geniş yetkili idarecilik dışında televizyonlarda hiç yer almaması gerekiyordu. Yani herkesin yapabileceklerinin de bir sınırı var!

Haber sunmak için TRT ’ de yıllarca ders alanların, almışların olduğunu hatırlayınca Mehmet Barlas’ın beklenen izlenirliği gerçekleştirememesini anlamak da normalleşiyor.

Başa dönersek, tecrübe konuşurken henüz yarı yoldaki tahminlerin susması gerekiyorsa; tecrübenin da daha iyi konuştuğu yerden seslenmesi faydalı olacak...

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious