Mehmet Eymür, Doğu Perinçek'e tazminat davası açtı

Mehmet Eymür, Doğu Perinçek'e tazminat davası açtı.11570
  • Giriş : 28.05.2008 / 18:54:00
  • Güncelleme : 28.05.2008 / 19:27:04

Mehmet Eymür kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu gerekçesiyle Doğu Perinçek'e tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) daire başkanlarından Mehmet Eymür, İşçi Partisi (İP) internet sitesinde, kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu gerekçesiyle Parti'nin Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin hakkında, 15 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Mehmet Eymür'ün avukatlarının Beyoğlu 1. Asliye Hukuk Mahkemesine verdiği 8 sayfalık dava dilekçesinde, Eymür'ün 30 yılı aşkın bir süre devam eden devlet ve istihbarat görevinde bulunduğu belirtildi.

Eymür'ün, devlet görevinin ardından sade bir vatandaş olarak fikri çalışmalarla ülkesine ve devletine faydalı olma gayretinde bulunduğu anlatılan dilekçede, bütün bu sade yaşam çabalarına rağmen, belli gruplarca halen hedef gösterilmeye çalışıldığı savunuldu.

Dilekçede, İP'nin internet sitesinde yer alan yazılarda, ''Eymür'ün, Ergenekon soruşturmasında adı geçen bir kişinin ABD'de kalacağı yeri ve çalışacağı kurumu ayarladığı''nın iddia edildiği belirtilerek, Eymür'ün bu kişiyi tanımadığı ve kendisine bu konuda yardımcı olmasının da söz konusu olmadığı kaydedildi.

Eymür'ü hedef gösteren bu yayınların tedbiren durdurulması da istenen dilekçede, internet sitesinde Eymür'ün kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Parti'nin Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin'in 15 bin YTL tazminat ödemesine karar verilmesi talep edildi.

Dosyayı inceleyen Mahkeme, Eymür'ün, hangi yayınlar için tedbir talebinde bulunduğunu belirtmemesini de göz önünde bulundurarak, yayınların durdurulması yönündeki talebi reddetti.

Perinçek ile Gültekin hakkındaki davanın görülmesine ise bir süre sonra başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious