Mehmet Fırat: "Kriz günlerine asla dönülmeyecek"

Mehmet Fırat:
  • Giriş : 24.05.2008 / 08:46:00
  • Güncelleme : 24.05.2008 / 08:52:04

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, il başkanlarına 'demokrasi ve özgürlük' mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, il başkanlarına 'demokrasi ve özgürlük' mesajı verdi. Fırat, "Hiçbir bariyer, hiçbir engel, hiçbir zorlama Türkiye'nin demokratik yürüyüşünü durdurmaya muktedir olamayacaktır." dedi.

Siyaset, art arda gelen bildirilerle gerilirken, AK Parti'den 'demokrasi ve özgürlük' mesajı geldi. Genel Başkan Vekili Dengir Mir Mehmet Fırat, "Türkiye, kaos günlerine, kriz günlerine kesinlikle dönmeyecek. Türkiye'nin istikameti demokrasidir, hürriyettir, büyümedir, refahtır." dedi. Korku ve vehimlerin ülkenin geleceğini karartmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Siyasi krizlerin ülkenin kaderi olmaması temennisinde bulunan Fırat, "Hiçbir engel, hiçbir zorlama Türkiye'nin demokratik yürüyüşünü durdurmaya muktedir olamayacak. Herkes, milli iradeye râm olmak durumundadır. Kimsenin demokrasiyi, hukuku, kalkınmayı, adaleti milletten esirgeme hakkı ve lüksü yoktur." ifadelerini kullandı.

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, AK Parti Genel Merkezi'nde yapıldı. Toplantının açış konuşmasını İstanbul'da olan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yerine Fırat yaptı. Fırat, bildirilere imza koyanların tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdiğini iddia ederek, "Anayasal görevleri önlerine gelen davalarda karar üretmekten ve yargı yetkisini kullanmaktan ibaret olan Yargıtay ve Danıştay'ın bildiri yarışına girmesini büyük Türk milleti ibret ve hayretle izliyor." dedi. Muhalefet partilerini de eleştiren Fırat, "Demokrasinin gücüne güç katan bir muhalefet olmadığı için ülkemizin bütün dinamiklerini temsil etmek bize düşüyor." görüşünü savundu. Fırat, Türkiye'deki her kesimi kucakladıklarını anlattı; vatandaşlar arasında ayırım gözetmeksizin ülkeye kalıcı eserler kazandırmaya çalıştıklarını vurguladı. Türkiye'yi eski günlere döndürmeyi düşünenlerin amacına ulaşamayacağını dile getirirken şunları kaydetti: "Türkiye'ye ödetilecek bu ağır bedeli kimse göze alamaz. AK Parti olarak, 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' ilkesini hayata geçirmek en büyük şiarımız oldu. İhtilafların, kavgaların, gerilimlerin Türkiye'nin ekmeğini küçültmekten başka bir işe yaramadığını bu ülke acı tecrübelerle yaşayarak gördü. Türkiye artık geri dönülmez bir istikamete girmiştir. Bu istikamet, demokrasidir, hürriyettir, büyümedir, refahtır, kalkınmadır. Korkulukların, vehimlerin, geleceğin Türkiye'sini karartması mümkün değildir. Sayın Baykal ve şürekasının demokrasi dışı çabaları da beyhudedir. Günü geldiğinde elbet bugünlerin faturasını milletimiz kesecektir."

Fırat, il başkanlarına, ülkenin karanlık tünellere ve kriz günlerine bir daha dönmemesi için dikkatli olmaları uyarısında bulundu. "Gücümüzü, enerjimizi, aklımızı, birbirimizi yormadan, sınamadan, itham etmeden kullanmalıyız. Bunun aksini yapanlar Türkiye'ye zarar verir." dedi. Demokrasinin ve siyaset kurumunun sahiplenilmesini isteyen Fırat, kimsenin AK Parti'yi 'demokrasiyi zaafa uğrattı, ekonomiyi zayıflattı, ülkeye zarar verdi' diye eleştiremediğine dikkat çekti. Fırat, 'milletin oylarına ihanet etmeyecekleri' sözünü verirken şu ifadeleri kullandı: "Esas mesele 'Kim yönetecek?' sorusundan kaynaklanıyor. Kimin yöneteceğini millet iradesi mi tayin edecek, yoksa millet iradesine dayanan siyasi iktidarlar yapısallaşmış bir vesayet altında mı iş görecek? Demokrasiye yapılan açık ve örtülü darbeler, Türkiye'nin hiç hak etmediği bir fotoğraf ortaya koyuyor. Bugün hukuk adına konuşanlar, demokratik meşruiyeti, hukukun genel ilkelerini, demokrasinin evrensel normlarını telaffuz etmekten acaba neden bu kadar uzak durmaktadırlar?"

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious