Mehmet Haberal aslında kimdir?

Mehmet Haberal aslında kimdir?.8440
  • Giriş : 13.04.2009 / 22:46:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:11:53

Bugünkü operasyonda gözaltına alınan Mehmet Haberal ilginç ilişkileri ve bağlantılarıyla dikkat çeken bir isim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ETÖ İddianamesi'nde adı 40 defa geçen Mehmet Haberal'ın Ergenekon'un siyasi kanadında yer aldığı iddia ediliyor. Bir dönem adı cumhurbaşkanlığı içinde geçen Haberal, yüklü mal varlığıyla da dikkat çekiyor..

İkinci Ergenekon iddianamesinde birçok yerde adı geçen Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal, ilginç çıkışları ile gündeme gelen bir isim. Haberal'in esas mesleği "organ nakli" uzmanlığı.

HABERAL KİMDİR?

Başkent Üniversitesi Rektörü Haberal'ın, Ergenekon'un siyasi kanadında yer aldığı iddia ediliyor. İddianamede 40 kez adı geçen Haberal'ın örgüte lojistik destek verdiği, gizli toplantılar düzenlediği de belirtiliyor.

Rektör Mehmet Haberal, 'ulusalcı' isimlerle yaptığı toplantılarla dikkat çekiyor.
ULUSALCI İSİMLERLE TOPLANTILAR DÜZENLİYORDU

Mustafa Balbay, Hurşit Tolon, Vural Savaş, Doğu Perinçek, Tuncer Kılınç, Hulki Cevizoğlu gibi isimlerle zaman zaman Ankara Patalya Otel'de bir araya gelen Haberal'ın, 2011′e kadar bir siyasi parti kurmanın peşinde olduğu belirtiliyor.

Mal varlığıyla da dikkat çeken Haberal'ın 1995-1996 yıllarında aldığı kredilerle büyüdüğü iddia ediliyor. 2005 yılında yapılan soruşturma sonrasında ise Haberal'ın aldığı kredilerle ilgili 27 trilyonluk usulsüzlük tesbit edildi.

AK Parti'ye karşı kurulmak istenen blokun lider adaylarından Haberal için "Hazine kredisinin ardından büyüdü" yorumları yapılmıştı. Başkent Holding çatısı altında Türkiye'nin 6 ilinde hastane işleten ve otelleri bulunan Haberal'ın vakıf üniversite arazisinde bir de televizyon kanalı var.

MAL VARLIĞI DİKKAT ÇEKİYOR
Mal varlığıyla dikkat çeken Haberal'ın ayrıca 5 ilde diyaliz merkezi, Ayaş ve Yapracık'ta rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Haberal ailesinin, Başkent Üniversite'sindeki tüm kantinlerde satılan Mol Gıda ürünlerinin üretimini yapan bir de holdingleri var. "MOL PET" adındaki petrol şirketini de Haberal'in oğlu yönetiyor.

Haberal'ın adı Ahmet Necdet Sezer'den önce cumhurbaşkanlığı için de geçmişti. Eski Başbakan Bülent Ecevit'in hastalığı döneminde dile getirilen 'hastane darbesi' spekülasyonları hastaneyi ve Haberal'ı yıpratmıştı.

PLANLARI 'MİKROFON KAZASINDA' DEŞİFRE OLMUŞTU

Başkent Üniversitesi'nin patronunun adı son olarak 'açık mikrofon kazasında' gündeme gelmişti. Mehmet Haberal'ın sahibi olduğu Kanal B'deki açık mikrofon kazası ilginç bir gerçeği ortaya çıkarmıştı.

21 Mart'ta CHP İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı 'Yerel Seçim Özel' programında Kanal B'nin Genel Müdürü Nahit Duru, Haberal'ın talimatlarını nasıl yerine getirdiğini anlatıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*