Mehmet Sevigen, Faruk Çelik'i istifaya çağırdı

Mehmet Sevigen, Faruk Çelik'i istifaya çağırdı.10609
  • Giriş : 20.05.2008 / 00:58:00
  • Güncelleme : 19.05.2008 / 23:45:34

CHP'li Sevigen tersane ölümleri nedeniyle Bakan Çelik'e mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i Tuzla tersanelerindeki işçi ölümleri nedeniyle istifaya çağırdı.

CHP'den yapılan açıklamaya göre, Sevigen, konuya ilişkin Çelik'e bir mektup gönderdi.

Tuzla tersanelerinin küçük tonajlı gemilerin onarılması amacıyla kurulduğunu, ancak daha sonra bölünerek sayıca çoğaltıldıklarını kaydeden Sevigen, böylece tersanelerin dar alanlara sıkıştırıldıklarını belirtti.

Tersanelerde karşılaşılan tablonun ''kölelik ve sömürge dönemlerini hatırlattığını'' ifade eden Sevigen, ''Türkiye ve işçilerimiz geri kalmış ülkelerde görülen çalışma şartlarına layık görülmektedir. Kendi siyasi çıkarlarınız söz konusu olduğunda AB ülkelerini örnek gösterirken, sıra işçiye geldiğinde ILO standartlarını çok görmektesiniz'' dedi.

Bugüne kadar 96 işçinin yaşamını yitirdiğini belirten Sevigen, şunları kaydetti:

''Tuzla'da işçi ölümleri gün geçtikçe artmaktadır. Bunun en büyük sorumlusu soruna duyarsız kalan hükümettir. Bugüne kadar Mecliste verdiğimiz soru önergeleri, araştırma önergesi ve diğer girişimlerimiz hiçbir sonuç doğurmamıştır. Ve geçtiğimiz günlerde yaptığınız açıklama devletin bittiğini ve bakanlıklar arasındaki uyumsuzluk nedeniyle işçi ölümlerinin süreceğini göstermiştir. Bu gerçeği açıkça itiraf eden bir bakan olarak, ölümler sürecek tespitinizden sonra o koltukta oturmamanız gerektiğini düşünüyorum. Siyasetin birinci işi insanı yaşatmaktır. Sizin duvarlarınızda asılı olduğunu tahmin ettiğim 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' özdeyişinin anlamı budur. Size göre kazanılan para mı daha önemli insan yaşamı mı? Kamuoyu bu soruya samimi yanıt beklemektedir. İstifa ederek mensubu olduğunuz hükümeti uyarmadığınız takdirde devam edeceğini öngördüğünüz ölümlerin sorumlusu olacağını üzülerek ifade ediyorum. İstifanız Tuzla işçilerine büyük destek olacağı gibi sizin açınızdan da onurlu bir tavır olacaktır.''

Mehmet Sevigen, mevzuata uygun çalışmayan tersanelerin derhal kapatılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious