Mehmetçik, 17 patlayıcı düzeneği etkisiz hale getirdi

Mehmetçik, 17 patlayıcı düzeneği etkisiz hale getirdi.18506
  • Giriş : 20.04.2008 / 10:40:00

Mehmetçik, 12-18 Nisan 2008 tarihleri arasında terörisler tarafından hazırlanan 17 patlayıcı maddeyi etkisiz hale getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ayrıca, arazi arama taramalarında teröristlere ait çok sayıda kaleşnikof ile fişekler, RPG-7 roketi ve yüklü miktarda muhtelif gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

İklim şartlarının değişmesiyle teröristler, güvenlik güçlerine zarar vermek amacıyla yeniden patlayıcı madde ve mayın tuzaklarına yöneldi. 12-18 Nisan 2008 tarihleri arasında terör örgütü PKK, bölgede 21 patlayıcı tuzağı kurdu. Teröristler, bu tuzaklara 111 kilo patlayıcı kullandı.

"Terör örgütü üyesi olmak" suçundan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan A.A., PKK'nın 2007 yılında bir silah tüccarından 1 ton patlayıcı madde aldığına tanık olduğunu açıklamıştı. Teröristler, satın aldıkları patlayıcıları Mehmetçiğe kurduğu tuzaklarda kullanıyor. Havaların ısınmasıyla mağaralarından çıkan teröristler, güvenlik güçlerine zarar vermek amacıyla bölgeye sürekli mayın döşemeye başladı.

Terör örgütü, son bir ayda yollara ve araziye tam 62 patlayıcı ve mayın tuzağı kurdu. Terör örgütü, son 1.5 yıldır kurduğu tuzaklarında amonyum nitrat ve C-4 kullanıyor. Büyük kentlerde düzenlediği bombalı saldırılarda kullanılan amonyum nitrat, bombanın tesirini artırıyor ve daha büyük facialara neden oluyor. Patlayıcı madde ve mayın tuzaklarına karşı dikkatli olan Mehmetçik ise teröristlerin hedeflerini boşa çıkartıyor. 12-18 Nisan 2008 tarihleri arasında terör örgütü mensupları tarafından hazırlanan ve patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen patlayıcı madde sayısı 17 oldu. Ayrıca arazi arama taramalarında teröristlere ait çok sayıda kaleşnikof ile fişekler, RPG-7 roketi ve yüklü miktarda muhtelif gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

Patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen 17 olayda ele geçirilen patlayıcı madde cins ve miktarları şöyle: 2.5 kilo TNT, 2 kilo A-4 plastik patlayıcı, 3 kilo C-4 plastik patlayıcı, 104 kilo amonyum potasyum nitrat, 2 adet tuzaklanmış mühimmat. Terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen 4 patlayıcı olayında kullanılan patlayıcı madde miktarı ise tahminen 5 kilogram patlayıcı ile 1 adet muhtelif mühimmat ve 1 adet mayın.

5-11 Nisan 2008 tarihleri arasında 15 patlayıcı tuzağında 80 kilo patlayıcı kullanan teröristler, bu hafta 21 tuzakta 116 kilo patlayıcı kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious