Mehmetçik, PKK ile mücadelede taktik değiştiriyor

Mehmetçik, PKK ile mücadelede taktik değiştiriyor.15646
  • Giriş : 03.11.2007 / 01:26:00
  • Güncelleme : 03.11.2007 / 00:45:46

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK ile mücadelede taktik değiştiriyor. İşte ayrıntılar!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2008 yılı sonuna kadar altı yeni komando tugayı kurulacak. Bu tugaylarda yaklaşık 10 bin profesyonel asker görev alacak ve PKK ile çatışmaya bu askerler girecek. Bu birlikler, gayrinizami harp teknikleri eğitimi alacak. 2009"dan itibaren sıradan er ve yedek subaylar komando olarak görev almayacak.

Kurulacak altı komando tugayı, aslında PKK ile mücadelede yeni bir döneme girildiğine işaret ediyor. Bu yapılanmadan önce konvansiyonel yönü kuvvetli olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), artık PKK ile mücadelede "gayrinizami harp teknikleri"ni de ön plana çıkaracak. Oluşturulacak altı komando tugayındaki birlikler, bölgede 10-17 kişilik timler halinde dolaşacak ve PKK ile mücadele edecek. Mecburi askerlik hizmetini yapan askerler, belirtilen tarihlerden sonra komando olmayacak. Bu askerler, yine Güneydoğu"ya gönderilecek ancak sıcak çatışmalara girmeyecek.

Stratejist ve terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, TSK"nın yaptığı bu çalışmayı profesyonel orduya geçiş olarak nitelendirmiyor. TSK"daki yapılanmada terörle mücadelede en üst birliklerin "özel kuvvetler" ve "jandarma özel harekât taburları" olduğunu belirten Çitlioğlu, bunların ardından "komando tugayları"nın geldiğini vurguluyor. Yeni düzenlemeyle, iki-üç yıl içinde komando tugaylarında sıradan er ve yedek subayların kalmayacağını belirten Çitlioğlu, bu yapılanmanın PKK ile mücadeleye güç katacağını düşünüyor.

Çitlioğlu hatırlatıyor: “Bugün Güneydoğu"da teröristlerle aktif mücadeleyi yürüten birlikler komando tugaylarıdır. Orada sabit birliklerimiz de var bizim. Bunlar da hareket halindeki birliklerin lojistik ve ateş desteklerini toparlayıcı görevler alan birliklerdir ve alan hâkimiyetinin korunması için her halükârda ihtiyaç vardır. Yani komando birliklerinin iki-üç yıl içinde bütünüyle profesyonellerden oluşması, Güneydoğu"daki sabit birliklerin geri çekilmesi anlamına gelmez. Çatışmanın tabiatında kayıp vardır. Dolayısıyla böyle bir uygulamaya geçildikten sonra "hiç kayıp verilmeyecek" gibi bir beklenti içine girilmemeli. Bu işin tabiatında kayıp vermek vardır.” Çitlioğlu, TSK"da yaşanan değişim süreciniyse şu cümleyle özetliyor: “TSK, mobilitesini ve ateş gücünü artırıcı çevik birliklere yönelik, gayrinizami harbin gereklerine uygun bir yapılanmaya gidiyor.”

Tecrübeli teröriste karşı tecrübeli asker

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı da Çitlioğlu"nu destekler nitelikte konuşuyor. Bu özel birliklerin yararlı olacağını düşünen Kundakçı Paşa"ya göre, yıllardır dağlarda tecrübe kazanan PKK"lıların karşısına özel birlikler çıkarmak daha faydalı olacak. Kundakçı, bu uygulamayla askerin yetersiz eğitim aldığına dair iddiaların da ortadan kalkacağını belirtiyor: “Oraya gönderdiğimiz çocuklar yeterli eğitimi alacak. Bu eğitimden sonra bunun karşılığını verecekler. Yeterli eğitim verirsen iyi mücadele ederler, yeterli sonuç alırsın.”

Kundakçı, mevcut komando tugaylarıyla ilgili olarak, “Bu komando birliklerindeki askeri yeterli görüyorduk. Düşmanla savaşmada yeterli eğitim alıp, yeterli mücadele verebiliyorlardı. Ama şimdi karşılarındaki adamlar çok uzman adamlar. Yıllarını bu işe vermiş adamlar. Çocuklarımızı buraya iyi hazırlamadan göndermek uygun olmaz” diyor. Kundakçı, profesyonel askerin uzun süre görev yaptığını, dolayısıyla onlardan daha fazla verim alınabileceğini ifade ediyor. Emekli Korgeneral Kundakçı"ya göre, TSK"nın şimdiye kadar böyle birlikler oluşturamamasının nedeni, ülkenin ekonomik koşulları. Türkiye"nin, artan terör olayları nedeniyle bu yönteme girmek zorunda kaldığını belirten Kundakçı, “1990"dan itibaren bu çalışmalar oldu. Bir sürü insan alındı. Bundan sonra biraz daha alınacak” diyor.

Tim ruhu

Peki, TSK bünyesinde tamamen profesyonel asker ve subaylardan oluşacak bu altı komando tugayının en büyük özelliği ne? Bu tugayların en önemli özelliği, eğitime alınmalarından itibaren 10-17 kişilik timlere ayrılmaları ve bu timlerin görev yerlerine beraber dağıtılmaları. Emekli Jandarma Kurmay Albay Aziz Ergen, "tim ruhu"nu şu cümlelerle özetliyor: “Tim, bir ekiptir, bir ruh halidir. Mesela timde Ahmet diye biri var. Ahmet evlidir, memleketi şudur, kaç çocuğu vardır, tim komutanı, sorunlarına kadar her şeyi bilir. Timde kardeş gibi body sistemi de vardır. Herkes birbirinden sorumludur ve birbirinin özel ya da mahrem her şeyini bilir. Nasıl bir insanı ailesinden ayıramıyorsan, timden de bir askeri ayıramazsın. Ancak şehit ya da gazi olunca ayrılır. Tim budur.” Ergen, yeni düzenlemeyi doğru bulduğunu belirterek, “Profesyonel asker her zaman ne yapacağını bilen insandır. Zayiatı azaltmak, daha etkin, daha profesyonel anlamda sonuçlar almak için böyle bir düzenlemeye gidiliyor” diyor. Ergen son olarak amatör ruhlu profesyonelliğin her zaman faydalı olduğunun altını çiziyor.

Dokuz ay eğitim alacaklar

Minimum dokuz ay eğitim alacak olan özel birlikler, bu süre boyunca sıradan komando eğitiminin yanı sıra tahrip, dağcılık, hayati idame, engellerden geçiş, mayın eğitimi, gayrinizami harp teknikleri gibi iç güvenlik eğitiminin tüm detaylarını öğrenecekler. Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu ise günümüz muharebelerinin büyük çaplı kuvvetlerle cereyan etmediğini, daha ziyade özel eğitimli askerlerden oluşan özel harp imkânlarıyla yürütüldüğünü hatırlatıyor. Konvansiyonel güçlere her zaman ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Kuloğlu, terörle mücadele ve insan kaçakçılığı gibi olaylarda özel eğitilmiş birliklerin önemine dikkat çekiyor. Terörle mücadele için oluşturulacak bu altı komando tugayının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kuloğlu, bu güçleri seri bir şekilde harekete geçirecek taarruz, yük ve hücum helikopterleri gibi araçların sayısının ve niteliğinin artırılması gerektiğini de söylüyor.

Eski Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer ise kurulacak özel birliklerle terörle mücadele masraflarının daha aşağıya çekileceğini savunuyor. Başer, “Daha az kuvvetle harekât icra etme yeteneğine kavuşmuş olacağız. Kayıplarımız daha az olacağı gibi, kullanacağınız insan gücü, malzeme, silah ve mühimmat bakımından da daha ekonomik bir kullanım tarzı ortaya çıkmış olacaktır” diyor.

Ulusal özgüven artacak

Başer ayrıca olayın toplumsal boyutuna da dikkat çekiyor: “Zayıflamakta olan ulusal özgüvenin yeniden yükselmesi sağlanacak. Terör örgütüne şu veya bu nedenle sıcak bakma aymazlığında olan insanlar varsa, onlar da işin gerçeğini daha iyi görüp anlayabilecek.” PKK terörü veya herhangi terör çeşidinin sadece askeri tedbirlerle sona ermeyeceğinin altını çizen Başer, bunun yanında terörün arkasındaki uluslararası siyasi ve finansal desteğin de diplomatik yollarla kesilmesi gerektiğini vurguluyor. Başer, siyasilere de önemli bir mesaj veriyor: “Türkiye"yi yöneten insanların özellikle terörle mücadele edilen süreç içinde sürekli olarak meseleyi askeri boyuta havale ettiklerini ve diğer konularda üzerlerine düşenleri tam olarak yapamadıklarını söyleyeceğim. Bu noksanlığı sadece bugünkü hükümete atfedersek biraz haksızlık etmiş oluruz. Ama gayet tabii bugünkü yönetimin de bu eleştiriden mahrum olacağını hiç kimse söyleyemez.”

15 bin başvuru geldi

Oluşturulması planlanan bu "özel birlikler"e şu ana kadar 15 bin başvuru yapıldı. 3 bin 678 başvuru, öğrenim durumunun uygun olmaması, askerlik sevk tarihinden itibaren 3 yıl geçmesi, yaş haddinin aşılması ve doğum tarihinin belirtilmemesi gerekçeleriyle reddedildi. Kabul edilen başvuruların 7 bin 932'sini piyade komando branşı oluştururken, bin 198 kişi muharebe telsiz işletmeni, 838 kişi tank şoförü, 613 kişi tank nişancısı, 361 kişiyse hava savunma araç şoförü branşlarında yazılı sınava girmeye hak kazandı. Adaylar, 12-30 Kasım tarihleri arasındaki ön sağlık ve fiziki kabiliyet yeterlilik testinin ardından 3-20 Aralık tarihleri arasında mülakata alınacak. Bir tugayda ortalama 1500 asker bulunduğu göz önüne alınırsa, TSK bu altı komando tugayı için 2008 yılı sonuna kadar toplam 9-10 bin asker alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious