Mehmetçik, PKK liderlerinin peşinde

Mehmetçik, PKK liderlerinin peşinde.10936
  • Giriş : 27.02.2008 / 11:41:00
  • Güncelleme : 27.02.2008 / 11:47:13

Mehmetçik, öldürücü darbe için lider kadronun peşine düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nokta operasyonlar düzenleyen özel timin hedefinde Fehman Hüseyin ile Dağlıca'nın emrini veren Kadri Çelik var. Karayılan ve Bayık'ın İran'a kaçtığı belirtiliyor.


Türk Silahlı Kuvvetleri, sarp kayalıklar ve derin vadilerden oluşan Kuzey Irak'ta, çetin hava şartlarına rağmen ilerlemeyi sürdürüyor. PKK'nın Kandil'den sonraki iki önemli kampı Zap ve Hakurk'u ele geçiren Mehmetçik, örgüt elebaşlarının peşine düştü. Bitirici darbeyi vurmak için nokta operasyonlar düzenleyen özel timler, örgütün silahlı kanadının sorumlusu Fehman Hüseyin ile Dağlıca saldırısının emrini veren Kadri Çelik'i adım adım izliyor. Hedefteki diğer isim; Hakurk ile Zaho arasındaki bölgenin sorumlusu Fuat Doğan kod adlı Ali Haydar Kaytan. Kendisine bağlı teröristlerle birlikte Kandil'de kaçmaya çalışan Kaytan'ı yakalamak için geçiş yollarına komandolar indiriliyor. PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan ile Cemil Bayık'ın ise kara harekâtı başladıktan hemen sonra İran'a geçtiği ileri sürülüyor.

Kara harekâtında 5. günü geride bırakan Mehmetçik, hem militanları etkisiz hale getiriyor hem de terör örgütünün lojistik altyapısını imha ediyor. Bu açıdan Zap ve Hakurk'un ele geçirilmesi büyük önem taşıyor. Türkiye-Irak-İran üçgeninde tutunamayan teröristler, Kandil'e doğru kaçıyor. Ancak uçar birlik harekâtıyla Hantur tepesine indirilen özel timler, militanların Kandil'e geçmesini önlüyor. Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı açıklamada ise bölgede hava şartları ve yaralı teröristlerin durumuna değindi. Yoğun karın manevrayı kısmen kısıtladığını belirten Genelkurmay, bazı kritik kesimlerin zinde birliklerle takviye edildiğinin altını çizdi. Önceki gece teröristlerin taciz ateşi sonucu 2 askerin şehit olduğunu duyuran Genelkurmay, çatışmalarda yaralanan teröristlerin ise Irak'ın kuzeyindeki bazı hastanelerde tedavi edildiğini açıkladı. Açıklamanın son bölümünde ise PKK'nın yürüttüğü psikolojik savaşa dikkat çekildi: "Terör örgütü, kendi basın organları kanalıyla yaydığı yalan haberlerle kayıplarını gizlemeye ve taraftarlarına moral vermeye çalışmaktadır. Bu kapsamda yayınlanan kırıma uğramış helikopter görüntüleri 18 Mayıs 1997'de meydana gelen eski bir kırıma aittir."

Alınan bilgilere göre; güvenlik güçleri örgütün Türkiye sınırındaki çok sayıda küçük kampın merkezi konumundaki Zap Kampı'na şiddetli çatışmaların ardından girmeyi başardı. Hakkari'nin Çukurca ilçesi karşısında bulunan derin Zap Vadisi, üç aydan bu tarafa savaş uçakları tarafından bombalanıyordu. Fakat mağaralarda gizlenen örgüt mensupları etkisiz hale getirilemiyordu. Derin vadinin altındaki barınakları imha etmek amacıyla çok sayıda roketatar kullanıldı. Gündüzleri helikopterlerin destek verdiği harekâta geceleri Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları destek verdi. Uludere ilçesinden Kuzey Irak'a giren Mehmetçik ise Kanimasi ve Haftanin'in doğusunda bulunan Avagöze, Birkiavdal ve Elagiş mevkilerindeki çok sayıda küçük çaplı PKK kampını imha ettikten sonra Zap'a doğru ilerledi. Teröristlerle sık sık sıcak temas kurulurken, araziye indirilen timler ile kara destek unsurları Zap'ın çevresindeki Şivi ve Basyan bölgelerinde birleşti. Zırhlı birlikler de araziye önceden indirilen timlere destek vermeye başladı. İki gün süren şiddetli çatışmaların sonucunda ağır kayıplar veren teröristler Zap'ı terk etmek zorunda kaldı.

Mehmetçiğin elverişsiz hava şartlarına rağmen şu ana kadar elde ettiği önemli bir başarı ise Hakurk bölgesinde. Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalı karşısında Türkiye-Irak-İran üçgeninde bulunan Hakurk bölgesindeki Şamke, Şerni ve Benisra kırsalında da teröristlerle güvenlik güçleri arasında sık sık çatışmalar yaşandı. Bu bölgedeki Hakurk kampı, üç ülkenin sınırlarını kapsayan Zağros Dağı'nda bulunuyor. Mehmetçik, Hakurk'un kuzeyini, yani Şemdinli tarafını kontrol altına alırken teröristler, güneydeki Kandil'e doğru kaçıyor. Burada da yine uçarbirlik harekâtla Hantur tepesi bölgesine indirilen özel timler, Zap'tan kaçan teröristlerin Kandil'e geçmesini önlüyor. Bu arada Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim, Genelkurmay'ın "Yaralı teröristler bölge hastanelerinde tedavi ediliyor." açıklamasının ardından "hastanelerimiz denetime açık" mesajı verdi. Mesud Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi, teröristleri tedavi etmediklerini savunarak Genelkurmay açıklamasını "yanlış istihbarata bağladıklarını" söyledi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious