Mehmetçik 280 km'lik Irak sınırını abluka altına aldı!

Mehmetçik 280 km'lik Irak sınırını abluka altına aldı!.13586
  • Giriş : 27.11.2007 / 15:19:00

Kuzey Irak Sınırı dağlarını ablukaya alan Mehmetçik, gece- gündüz bölgede operasyon yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uludere- Şemdinli arasındaki bölgeye yayılan binlerce komando, teröristlerin saklanabileceği mağaraları didik didik arıyor. Son olarak teröristlerin barındığı mağaralarda yine çok sayıda gıda ve yaşam malzemeleri ele geçirildi. Bu arada Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde askerlik yapmamak için sahte çürük raporu aldığı iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı, 25 kişinin ise arandığı belirtildi.

Kış mevsimini geçirmek üzere Türkiye’ye sızmak isteyen PKK’lı teröristlere karşı Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca İlçeleri kırsal alanında binlerce komandonun katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlar devam ediyor. Uludere’den başlayan ve Şemdinli’de sona eren 280 kilometrelik Kuzey Irak sınırı hattındaki dağlara konuşlanan komandolar, gece- gündüz demeden operasyona çıkıyor. Özellikle hava sıcaklığının gece eksi 30’ları aşan dağlık bölgede, 35- 40 kilo ağırlığındaki teçhizatlarıyla dağları karış karış gezen komandolar, mağaraları ve boşaltılmış köyleri didik didik arıyor.

DAĞLAR ABLUKA ALTINDA

Özel eğitimli komandoların, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ndeki Sarp, Cilo, Reşko, Şemdinli’nin Benbo, Katune, Çarçella, Karadağ, Karakoç, Çukurca’nın Destina, Destan, Serbestan, Uludere’nin ise Betonpınar dağlarında gerçekleştirdiği operasyonlarda, mağaralarda teröristlere ait çok sayıda uyku tulumları, gıda ve çok sayıda yaşam malzemeleri bulundu. Sıfır noktalardaki boşaltılmış köylerde de PKK’lı teröristlere ait ilaçlar ele geçirildi.

FREKANS KARIŞTIRICI JAMMERLER

Operasyon bölgelerine sevkedilen komandoların geçişi sırasında ise, hain tuzaklara karşı frekans karıştırıcı Jammer’ler kullanılıyor. ‘Askeri Alan’ ilan edilen operasyon bölgelerine sivillerin girmesine izin verilmiyor. Geceleri ise stratejik dağlar top atışına tutuluyor. Operasyon bölgesindeki dağlar kontrol altına alınırken, Mehmetçik sarp ve dik kayalıklı alanları güç olmasına rağmen aşıyor.

ÇÜRÜK RAPORU OPERASYONU

Mehmetçik bir yandan dağlarda teröristlerin izini sürerken, diğer yandan da askerlik yapmamak için sahte ‘Çürük Raporu’ alanlara yönelik operasyon yapıyor. Bu kapsamda Yüksekova’da sahte çürük raporu aldığı iddia edilen 4 kişi gözaltına alındı, 25 kişinin ise arandığı belirtildi. Ayrıca Yüksekova’da çürük raporu alanların dosyalarının da incelendiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious